Грешка при преобразуване на финансовия резултат

21.12.2011, 23:39 6781 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.12.2011, 23:39
Публикации: 15 / 0
Здравейте, при приключване на 2010г., заплатите за м. декември които са начислени но неизплатени съм посочила в увеличение на финансовия резултат. Разбрах че това е грешка. Как мога да я коригирам? Мога ли в ГДД за 2011г. същата сума, която тогава съм дала в увеличение да я дам в намаление и в коя точка? Благодаря.
#1 | 22.12.2011, 08:15
Публикации: 9545 / 1623
Грешката за 2010 г. можеш да коригираш през 2011 г. като приложиш чл.75 от ЗКПО.
" Мога ли в ГДД за 2011г. същата сума, която тогава съм дала в увеличение да я дам в намаление и в коя точка? "
Не, в чл.75 ЗКПО е пояснено как да стане корекцията.
#2 | 22.12.2011, 10:22
Публикации: 15 / 0
Благодаря за отговора delphine, но може ли малко повече помощ какви счетоводни записвания трабва да направя за да коригирам финансовия резултат за текущата година като грешката не е счетоводна, за пръв път ми се случва да коригирам и се обърках доста.
#3 | 22.12.2011, 12:31
Публикации: 9545 / 1623
Доколкото разбирам от написаното от тебе през текущата година - 2011 - нямаш осчетоводен разход, който да е за 2010. В такъв смисъл не следва да правиш никакви счетоводни записвания. На една справка ще си направиш изчисления за 2010 г какъв би бил данъчният ти резултат, ако грешката - посочване на тези заплати в увеличение - не е била допусната. С една дума ще си изчислиш в тази справка правилния резултат , който трябва да ти фигурира в ГДД 2010 г. като сума за облагане с корпоративен данък. Ще изчислиш и правилната сума за дължимия корп. данък за 2010 г., какъвто би бил, ако не беше допусната грешката. С получената разлика между декларирания данък и правилния, вече изчислен от тебе коригираш дължимия корп. данък в ГДД за 2011 г..
В самата ГДД по чл.92 ЗКПО има ред за това - нямам я пред себе си, за да посоча кой е, но на него записваш разликата, с който коригираш резултата за 2011 г. , но само в
ГДД за 2011 г.
Много дълго стана, дано съм обяснила разбираемо...
 
#4 | 22.12.2011, 12:59
Публикации: 15 / 0
Голямо благодаря.
#5 | 30.01.2012, 13:34
Публикации: 1 / 0
А ако фирмата е на данъчна загуба ? Как се постъпва?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове