Окд 5 след 7-дневния срок

23.08.2016, 10:27 8987 7

23.08.2016, 10:27
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
изтървали сме срока за прекратяване на осигуряването и дейността през фирмата през която се осигурява шефа ни. Промяната е станала на 15.08.16, 7-дневния срок е бил до вчера 22.08.2016г. - ако подадем по ел. път декларацията за прекратяване с ел. подпис на ФЛ може ли да не се забележи и да няма акт? Някой подавал ли е след  срока, моля да сподели. Благодаря!
#1 | 23.08.2016, 10:35
Публикации: 9299 / 1558
Може и да не се забележи :)
Не зная как точно е определена датата на прекратяване на осигуряването, но няма ли начин да се прекрати от 16.08?
#2 | 23.08.2016, 10:46
Публикации: 326 / 22
Е по принцип чета назад в годините тук, за изтърван срок - единствено ако се спази 7 дневния срок със сигурност няма да проверяват. Но пък да напишем друга дата си е направо лъжа, има текст под ОКд 5 и си пише, че носим наказ. отговорност за неверни данни. грешката е, че както винаги решенията и промените не се казват на никой и накрая счетоводители и ТРЗ трябва да спасят положението. Затова аз не искам да лъжем за датата, т.к. не е по наша вина на счетоводството и ТРЗ..но ако има глоба, проверка на нас ще ни се взима акъла. Затова питам, има ли подавали след 7-дневния срок с електронен подпис...дали може да не се забележи това?
#3 | 23.08.2016, 10:59
Публикации: 326 / 22
Или друго, добре, пишем дата 16.08.2016г. Трябва през ЕИК където е бил СОЛ да прекратим с тази дата. Но той има друго СОЛ за което трябва да подадем Окд5. В същото време в първото, където престава да е СОЛ е управител, трябва да има ДУК.. ако обвържем всичко това с дата 16.08.16, която не е правилната, няма да правят засечки, все пак промените ги има в ТР, ..струва ми се по-страшно да лъжем за дата, излиза, че е умишлено, а иначе е изтърван очевидно срока.
#4 | 23.08.2016, 11:09
Публикации: 9299 / 1558
Аз не казах непременно да смените датата. Само ако може. Евентуалната глоба и разправиите ще са по-големи от осигуровките за 1-2 дни.
Освен това - наличието на ДУ не означава задължително прекратяване на самоосигуряването.
А това: "той има друго СОЛ за което трябва да подадем Окд5" не го разбрах. Предполагам, че става въпрос за друга негова ФИРМА, където трябва да се регистрира като СОЛ. Да напомня, че и за началото на осигуряване срокът е 7-дневен.
Не разбирам защо не си го оставите СОЛ в първата фирма, след като тя продължава дейност /нали сте и регнали ДУК/. Явно вие си знаете. Аз не мога да съм наясно с подробностите.
#5 | 23.08.2016, 11:39
Публикации: 326 / 22
В първото ЕООД в което до сега беше собственик и управител, като собственик е заличен и едноличен собственик на капитала е едно ЮЛ (което е представлявано също от това лице), но на ЕООД-то той вече не е като ФЛ едноличен собственик на капитала. А СОЛ са собственици, съдружници на търговски дружества (чл.4 ал.3 т.2 КСО). И т.к. лицето вече тук където е бил СОЛ спира да е собственик, не може да се самоосигурява през него.
В същото време е взето решение това лице да остане управител, да представлява дружеството (като никъде, в друж.договор, нито в Протокол на ОС, нито в някакъв ДУК не е посочено възнаграждение)... та затова трябва да се осигурява като лице, което представлява и управлява първото ЕООД, но не е собственик. Нямам познати юристи по трудово и осигурително право, за да попитам:
в ТЗ пише следното:
Чл. 147. (1) Едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Ако собственикът е юридическо лице, неговият ръководител или определено от него лице управлява дружеството.
Та дали ако ЕООД се представлява от някакво ЮЛ (което е само правна форма, то се управлява и е собственост пак на това ФЛ), не може да се счете, че лицето ФЛ е като вид едноличен собственик на капитала...но няма кой да питам а срока си минава
#6 | 23.08.2016, 11:47
Публикации: 9299 / 1558
Е, нещата се оказаха по-сложни. Явно ще трябва да се примирите с подаване на ОКД5 със закъснение и да се надявате да не Ви хванат /най-вероятно няма да Ви хванат/.
Колкото до осигуряването на собственика - мисля че няма начин да остане СОЛ в първото ЕООД, собственост на ЮЛ.
Не мисля, че е съвсем правилно и ДУКа да е безвъзмезден, но решението не е мое, а на собственика на капитала. Евентуалните проблеми покрай свързаните лица, също са си негови.
#7 | 23.08.2016, 12:01
Публикации: 326 / 22
Така е, в КСО пише, че за да подлежи на осигуряване едно лице по чл.4 ал.1 т.7 (т.е. по ДУК) трябва някъде да има посочено възнаграждение. Иначе не подлежи на осигуряване. Но това не значи, че като са решили да не вписват никъде възнаграждение, за да не го обвързват с осигуровки е правилно. Един ден се идва и се вижда, че фирмата има управител, който е и представляващ (без да е собственик) е вписан, но за управлението няма възнаграждение, осигуряване, подаване Д1.. Добре а фирмата има назначен генерален директор по ТД, който е упълномощен за много неща да подписва..но никъде не е вписан и посочен като такъв..но може ли това да се използва, че например всички неща като директор ги върши това лице на ТД, получава възнаграждение...и затова няма нужда от ДУК на собственика. Егати кашата от врътки, понякога наистина няма смисъл да си счетоводител, писва ти да им правиш простотиите
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група