Закупуване на ДМА при договор за лизинг

11.10.2016, 15:13 5104 6

11.10.2016, 15:13
Публикации: 308 / 9
Колеги,нуждая се от Вашата компетентна помощ!
При закупуване  на ДМА с договор на оперативен лизинг, ДДС се признава само в/у стойността на определената месечна такса,а за подръжка и ремонт също ли ще ми признаят ДДС.
Как е по изгодно да се купи ДМА на оперативен или НА финансов лизинг, относно признаване на ДДС.
#1 | 12.10.2016, 14:04
Публикации: 632 / 23
Най-грубо казано, финансовия все едно сте си купили собствен актив, а при оперативния - сте си го наели.
#2 | 13.10.2016, 12:12
Публикации: 308 / 9
Най-грубо казано, финансовия все едно сте си купили собствен актив, а при оперативния - сте си го наели.
Благодаря,Ви за отговора!
Да,така е, но при опертивен лизинг лекият автомобил не трябва ли да се ползва само за икономическата дейност, т.е.,ако дейността е таксиметрови услуги,куриерски услуги или др.за които да се ползва лек автомобил.А  фирмата има само търговска дейност на едро със строителен дървен материал.Аз мисля,че данъчен кредит няма да се признае.Дали съм права.
#3 | 13.10.2016, 15:07
Публикации: 6403 / 1129
При оперативния лизинг няма ограничение за ползване на данъчен кредит за лекия автомобил.
Ограниченията от чл. 70 касаят придобитите или внесени леки автомобили, които са актив за предприятието, а не услугата по наемането на лек автомобил.
За Ваше спокойствие прилагам писмото на НАП по въпроса:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=2036:201307epischet&catid=39:epifin&Itemid=52
#4 | 13.10.2016, 16:30
Публикации: 49 / 7
Може да се придобие наетия при оперативен лизинг автомобил, след изтичане на срока на договора - ако има такова желание/намерение, но с една особеност - не от фирмата страна по договора или от собственика като физическо лице и т.н., а от трето лице, което "не е свързано" с наемателя. Това е заобиколния начин, но предварително се съгласува с лизинговата компания. В противен случай се счита за прикрит финансов лизинг и нямате право на данъчен кредит.
#5 | 13.10.2016, 18:28
Публикации: 308 / 9
Може да се придобие наетия при оперативен лизинг автомобил, след изтичане на срока на договора - ако има такова желание/намерение, но с една особеност - не от фирмата страна по договора или от собственика като физическо лице и т.н., а от трето лице, което "не е свързано" с наемателя. Това е заобиколния начин, но предварително се съгласува с лизинговата компания. В противен случай се счита за прикрит финансов лизинг и нямате право на данъчен кредит.
Много Ви благодаря! :good:
#6 | 13.10.2016, 18:33
Публикации: 308 / 9
При оперативния лизинг няма ограничение за ползване на данъчен кредит за лекия автомобил.
Ограниченията от чл. 70 касаят придобитите или внесени леки автомобили, които са актив за предприятието, а не услугата по наемането на лек автомобил.
За Ваше спокойствие прилагам писмото на НАП по въпроса:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=2036:201307epischet&catid=39:epifin&Itemid=52

Благодаря Ви Ирена!Точно това указание прочетох в 6-то издание на АФА от юли 2013 г.,но за всеки случай,реших да споделя.Може нещо да не съм доразбрала.Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група