Записвания в трудовата книжка

11.01.2012, 09:51 276096 241

11.01.2012, 09:51
Публикации: 3145 / 253
Трудовата книжка - основен удостоверителен документ за факти и обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя
Вписванията в трудовата книжка се осъществяват от длъжностни лица в кръга на службата им, във форма и по установен в закона ред. Трудовата книжка се съхранява от работника или служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.

В трудовата книжка се вписват следните данни за работника или служителя:
- име, дата и място на раждане;
- адрес;
- номер на личната карта или друг документ за самоличност и единен граждански номер;
- образование, професия, специалност;
- заемана длъжност и организационно звено, в което работи (отдел, цех, служба);
- промяна при заеманата длъжност
- уговореното трудово възнаграждение;
- промяна на трудовото възнаграждение
- дата на постъпване на работа;
- дата и основание за прекратяване на трудовото правоотношение (член, алинея, точка и буква от този кодекс);
- продължителност на времето, което се признава за трудов стаж, както и на времето, което не се признава за трудов стаж;
- изплатени обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение;
- запорни съобщения
В ТК се записва наименованието на предприятието в скоби се записва и кода от КИД. Длъжността, която заема лицето, в скоби кода по НКПД на длъжността.
Работодателят е длъжен точно и своевременно да вписва в трудовата книжка горепосочените данни и настъпилите промени в тях.

При оформяне на стажа в ТК и при условие, че не използвате печат ( Законовата разпоредба не поставя изискване за вписване на съответната продължителност в “продълговат” печат) за тази цел, правите следното записване.
Зачетен трудов стаж в ......................(името на предприятието) за периода от............. до....................(датата от когато работника не е на работа)(същата дата се пише и в съответната графа) ................години.. .........месеци......... ......дни СЛОВОМ:.......................г одини, ................месеци.. ...........дни
Подписи на счетоводител, работодател и печат
Изчисляването и вписването на придобития трудов стаж е правомощие на работодателя или на упълномощено от него лице
(писмо № 26/398 от 02.11.2007 г. на МТСП)

При прекратяване на ТД, когато лицето е работило на 8часов работен ден, задължително след оформяне на стажа се записва и следната забележка.
ОСИГУРИТЕЛНИЯТ СТАЖ Е РАВЕН НА ЗАЧЕТЕНИЯ ТРУДОВ СТАЖ!
Следват подписи и на тази забележка на счетоводител и ръководител ,и се подпечатва с печата му.
Когато липсва тази забележка в ТК задължително се издава УП-3.

При  работа по-малко от  8 часов работен ден, тази забележка не се пише и се издава задължително УП-3 за осиг.стаж.

Когато имате периоди, които не се зачитат за стаж(неплатен без стаж, самоотлъчка, пробация), то тези периоди се записват на стр.24 в ТК и се изчислява календарният период какъв е. При прекратяване на трудовите правоотношения, изчислявате общия стаж на лицето, от него изваждате периода без стаж и това, което получите пишете за стаж на лицето. Ако същото е работила на 8часов работен ден, то осиг. стаж е равен на трудовият стаж и задължително записвате горната забележка.

При изплащане на обезщетения на работника и ли служителя на стр.26 на ТК записвате члена от КТ на чието основание е изплатено обезщетението и сумата на  обезщетението.

Старите трудови книжки се използват до като има страници, на които може да се пише, чак след това се издава нова (синя) ТК, като не й се дава нов номер, а се записва номера на старата ТК  и се пише, че е продължение.Продължение се записва и на всяка страница на новата ТК. За издал се записва името на предприятието, което издава новата книжка и датата когато е издадена.
Новият образец ТК се издава и при постъпване за пръв път на работа, при загубена или унищожена ТК.

Когато се изплаща обезщетение по чл.222 ал.1 от КТ не се записва това като стаж в ТК, а се издава УП-3, защото това не е трудов стаж, а осиг.стаж. В УП-2 записвате на отделен ред сумата на обезщетението, защото това е осиг.доход на лицето.

Ако работникът или служителят е сключил и трудов договор за допълнителен труд, то не се правят вписвания в трудовата книжка, а се издава документ. УП-3.
#1 | 03.02.2012, 17:42
Публикации: 379 / 33

Старите трудови книжки се използват до като има страници, на които може да се пише, чак след това се издава нова (синя) ТК, като не й се дава нов номер, а се записва номера на старата ТК  и се пише, че е продължение.Продължение се записва и на всяка страница на новата ТК. За издал се записва името на предприятието, което издава новата книжка и датата когато е издадена.
Новият образец ТК се издава и при постъпване за пръв път на работа, при загубена или унищожена ТК.


При загубена книжка пращам служителите в ИТ да си извадят нова трудова книжка. Издавам им само удостоверение. Трудови книжки не давам.
На съм имала случай на унищожена книжка.
#2 | 03.02.2012, 20:26
Публикации: 3145 / 253
Ако ТК е изгубена от работника, ако не  е това трябва да направите Вие
#3 | 05.02.2012, 14:50
МамаБожка
Чл. 350.

(2) Когато трудовата книжка бъде изгубена по вина на работодателя, по искане на работника или служителя се издава нова трудова книжка от съответната инспекция по труда. В този случай работодателят представя на инспекцията по труда необходимите данни от предишните работодатели.

(3) Когато трудовата книжка бъде изгубена от работника или служителя, инспекцията по труда му издава нова трудова книжка въз основа на представени от работника или служителя достоверни данни.
#4 | 13.02.2012, 15:24
Публикации: 56 / 1
Само на първата синя книжка , която се издава след жълтата ли се записва "продължение", или на всички следващи?Или другите се извеждат с нов номер?
#5 | 13.02.2012, 15:25
Публикации: 5497 / 371
Само на първата синя книжка , която се издава след жълтата ли се записва "продължение", или на всички следващи?Или другите се извеждат с нов номер?

Всички последващи трудови книжки са продължения. Номерът на ТК е записан на първата книжка
#6 | 13.02.2012, 15:27
Публикации: 56 / 1
Благодаря  :smile1:
#7 | 17.02.2012, 17:04
Публикации: 14 / 0
по отношение на издаването на тр. кн. - продължение....
Аз лично си и слагам номер от дневника за издадените тр кн на фирмата, като отдолу вписвам, че е продължение на трудова кн. с № дата на издаване , издадена от (в повечето случаи издателя е друга фирма) , а във вътрешните страници на предната книжка правя вписване(ако има все още място) това което се пише като начална информация , но вместо приключване вписвам, че отразяването на тр стаж продължава в тр кн с № дата издадена от (моята фирма). В новата книжка продължавам вписванията, а когато приключвам стажа в т.нар. правоъгълен печат включвам целия стаж, т.к. новата книжка е продължение на  предходната книжка.
#8 | 17.02.2012, 19:51
Публикации: 3145 / 253
А не трябва това да се прави. Номер от Вашият дневник ще давате единствено на издадените за първи път ТК. Продължението на ТК не е издадена ТК от Вас.
#9 | 17.02.2012, 19:56
Публикации: 3145 / 253
Когато трудовата книжка е от стария образец и има свободни страници, трябва ли да се запълни докрая и тогава да се направи продължение, или независимо от тях трябва да се издаде продължение от новия образец?
      
         Eмил  Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"   Отговор





След 01.04.1998 г. е валиден само утвърдения от МТСП след конкурс образец трудова книжка.
Съгласно § 1 от заключителните разпоредби на ПМС № 227 от 1993 г. новият образец трудова книжка се издава на работници или служители, които постъпват за първи път на работа, както и на работници и служители с изгубена или унищожена трудова книжка. Новият образец трудова книжка се използва и в случаите, когато при вече издадена трудова книжка от друг образец страниците са изчерпани. Следователно трудовата книжка от стария образец трябва да се запълни докрая и след това новия образец трудова книжка да се ползва като трудова книжка-продължение.


След 01.04.1998 г. е валиден само утвърденият от МТСП след конкурс образец трудова книжка. Съгласно § 1 от Заключителните разпоредби на ПМС № 227 от 1993 г. новият образец трудова книжка се издава на работници и служители, постъпващи за първи път на работа, както и на работници и служители с изгубена или унищожена трудова книжка - чл. 348, ал.2, чл. 350, ал. 2 и 3 от Кодекса на труда. Новият образец трудова книжка се използва и в случаите, когато при вече издадена трудова книжка от друг образец, страниците са изчерпани, или трудовата книжка е приключена поради прекратяване на трудовото правоотношение. В тези случаи новият образец трудова книжка се ползва като трудова книжка-продължение. Продължение на трудова книжка не означава издаване на нова трудова книжка, макар образецът да е друг. Поради това на съответните страници на трудовата книжка се поставя номерът на първичната трудова книжка, дата на издаване и т.н. На всяка страница, на която се вписва промяната на трудовото правоотношение, се отбелязва, че трудовата книжка е “продължение”.
МЦВ/
#10 | 22.02.2012, 16:26
Публикации: 29 / 0
На мен не ми е ясно следното:
Ако работник е нает за една година на работа и за целия период има една самоотлъчка, тогава трудовият му стаж ще е 11 мес., 29 дни
или 11 мес.,30 дни?
От броя календарни дни на конкретния месец на отсъствието ли се изважда самоотлъчката или се намаля с един ден общия стаж/ако е от целия стаж за колко дни приемаме 1 месец/?
Благодаря предварително!
#11 | 22.02.2012, 16:37
Публикации: 5497 / 371
На мен не ми е ясно следното:
Ако работник е нает за една година на работа и за целия период има една самоотлъчка, тогава трудовият му стаж ще е 11 мес., 29 дни
или 11 мес.,30 дни?
От броя календарни дни на конкретния месец на отсъствието ли се изважда самоотлъчката или се намаля с един ден общия стаж/ако е от целия стаж за колко дни приемаме 1 месец/?
Благодаря предварително!

11 мес., 29 дни
се намаля с един ден общия стаж
#12 | 14.03.2012, 09:16
Публикации: 14 / 1
Неудобно ми е да попитам, но мисля, че това е правилното място:
При подписване на допълнителни споразумения към трудовите договори за пръв път си позволих да нанеса и промените в заплащането в трудовите книжки и да ги приложа за подпис с останалите документи. Управителя ни "разсеяно" подписа всичко, след това изрази несъгласие и унищожи документите. Сега аз как да "унищожа" записа в трудовите книжки, при положение, че обхваща два абзаца и това при дългото име на фирмата и останалите задължителни атрибути си е към половин страница...  :(
Р.С. Обещавам друг път да не избързвам...
#13 | 14.03.2012, 09:17
Публикации: 3145 / 253
Като с черта зачертаете всичко и запишете забележката "Поправката е моя!" подписвате се и подпечатвате с печата на фирмата.
#14 | 14.03.2012, 09:34
Публикации: 3145 / 253
И предайте на Вашия работодател, че не може с лесна ръка така да унищожава документи подписани от двете страни. Защото ако искат работниците, могат да си търсят правата по съдебен ред. Това е равносилно на унищожаване на трудов договор.
#15 | 14.03.2012, 09:41
Публикации: 530 / 19
При подписване на допълнителни споразумения към трудовите договори ................. Управителя ни "разсеяно" подписа всичко, след това изрази несъгласие и унищожи документите.

Тези доп. споразумения за увеличаване на заплатите да не са тия дето в началото на годината се правят при повишаване на МОД? Ако служителите ви са назначени на МОД де.
Ако е така аз не виждам с какво е несъгласен и защо унищожава документи.
При увеличаване на заплатите не е необходимо подписа на служителя /не вярвам някой да се е възпротивил/, но ако всичко това ви е за пред институциите... аз не виждам какъв е проблема на шефа.
Не вярвам доброволно и самоинициативно да сте им вдигнали заплатите и да сте му бръкнали в джоба.
#16 | 14.03.2012, 10:01
Публикации: 1202 / 120
Да си призная...ние им вписваме, че са в трудово правни отношения като нанасяме само данните при постъпване, а попълваме всичкото движение при напускане. Книжките в момента са отговорност на работника и разчитаме на оправданеито "не е представена - не е текущо попълнена"...Не е най редното, но пък питащата с тия червени черти сега да се приготви психически един ден да издава и УП-3, че запетайкаджиите от БТ и РУСО може да и ги върнат всичките.... :innocent:
#17 | 29.03.2012, 17:33
Публикации: 2966 / 392
Искам да попитам какви са ви мненията по въпроса, в ТК вписва ли се кода от НКПД? Аз винаги го вписвам, но колкото повече въртя назад ТК, които имам при мен, виждам че никой колега не го е нанасял. Тук пишете да е в скоби, имам една книжка на Труд и право, където също пише, че шифров номер на професията се има предвид кода от НКПД. Чета мнения на хората в одит-а, които май не го нанасят... в крайна сметка трябва ли, не трябва ли? Има ли въобще значение този код?
#18 | 29.03.2012, 19:27
Публикации: 32 / 0
#19 | 29.03.2012, 20:29
Публикации: 3145 / 253
Искам да попитам какви са ви мненията по въпроса, в ТК вписва ли се кода от НКПД? Аз винаги го вписвам, но колкото повече въртя назад ТК, които имам при мен, виждам че никой колега не го е нанасял. Тук пишете да е в скоби, имам една книжка на Труд и право, където също пише, че шифров номер на професията се има предвид кода от НКПД. Чета мнения на хората в одит-а, които май не го нанасят... в крайна сметка трябва ли, не трябва ли? Има ли въобще значение този код?
Вписвам не само номера по НКПД, но и номера по КИД в ТК
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група