Корпоративен данък

06.02.2017, 09:04 2716 6

06.02.2017, 09:04
Публикации: 72 / 1
Здравейте, по какъв начин може да се намали данък печалба на ЕООД?
#1 | 06.02.2017, 09:45
Публикации: 7787 / 1180
С по-малко приходи или с повече разходи, свързани с дейността.
Другите варианти са: доброволно осигуряване, дарения за определени институции и т.н., но всичките са свързани с плащания :)
#2 | 06.02.2017, 09:47
Публикации: 72 / 1
Какви са ползите от изплащането на възнаграждение за личен труд на собственик на ЕООД, при положение, че се плаща 10% ДОД?

Доколкото разбирам по този начин се намалява корпоративния данък чрез признаване на изплатеното възнаграждение за разход на фирмата. Правилен ли е следния пример на годишна база:

==============================
Осигуровки върху 420 лв. като СОЛ (29.3%): 12 мес. X 123.06 лв. = 1476.72 лв.
Възнаграждение за личен труд: 12 мес. X 420.00 лв. = 5040.00 лв. (504 лв. намаляване на корпоративен данък)
Платен ДОД: 12 мес. X 29.694 лв. = 356.33 лв.

504.00 лв – 356.33 лв. = 147.67 лв. (нетно намаляване на корпоративен данък)
==============================

С други думи се получава така, че сумата за осигуровките на СОЛ реално минава за разход на фирмата, ако разбира се има печалба на която да се намалява данъка...
#3 | 06.02.2017, 09:49
Публикации: 72 / 1
май най. добре е с личен труд съчетано . получаване на остатъка като девидент чиста работа
#4 | 06.02.2017, 09:54
Публикации: 7787 / 1180
Така е. Намалява се корпоративния данък, но може да се прилага от сега нататък, не и за минали периоди.
Същият ефект се постига, ако решите да плащате за личния труд по 123,06 лв. Този вариант може да се приложи и със задна дата, защото не се отразява в Д1 и Д6 ;)

Ако не пиате за минал период, обърнете внимание, че през 2017 минималния осигурителен доход за СОЛ е променен.

ПП  Дивидентът не намалява печалбата.
#5 | 06.02.2017, 09:57
Публикации: 72 / 1
дивидентът е за това че лицето не иска да се осигурява много за пенсия
#6 | 06.02.2017, 10:11
Публикации: 198 / 1
Осигуровките на СОЛ не се разход на фирмата а лични разходи на самоосигуряващото се лице което следва да си ги плати  ако са взети от фирмата или да се увеличи финансовия резултат.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Запор при възстановен данък от Evelina64
Вчера в 19:40 181 7

ДУК и трудов договор от tzvetinai
Вчера в 19:38 250 2

Данък върху лихва от sstasii
Вчера в 18:42 52

Данъчно облекчение за деца от marpan_64
Вчера в 17:10 1177 10

Продажба и бракуване на компютри от ХХХХХ
Вчера в 17:04 81 2

Бартер от tihomir.petrov
Вчера в 11:04 216 2

ГДД по чл.50 от iveliin
Вчера в 10:56 921 7

Графици СИРВ от Janѐ
Вчера в 09:05 169 1

Продажба на бракуван актив от bobo
17.01.2022, 20:20 247 3
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група