Съставител на ГФО на фирма без дейност - граждански договор

07.03.2017, 16:01 6013 18
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.03.2017, 16:01
Публикации: 69 / 2
Здравейте,
Имам пълномощни за фирми без дейност като съставител на ГФО, и нямам възможност да се сдобия с ел.подписи на собствениците, затова пускам ГДД и статистиката с мое име и с моя ел.подпис. Правя граждански договор за 20 лв, примерно. Осигурена съм на трудов договор на 485 лв. Смятах да си подам Д1 и Д6 и да си платя осигуровките и данъка върху 20 лв, обаче от ТРЗ-софтуера който ползвам, ми казаха да внимавам, защото не можело да се плащат осигуровките върху 20 лв, а трябвало да се платят върху  МРЗ. Има ли нещо вярно в това според вас?
Благодаря предварително!
#1 | 07.03.2017, 16:09
Публикации: 2508 / 285
Не, не е вярно.
Само че как ще пускане ГД през неработещи фирми, ще внасяте Д1, Д6 и осигуровки за всяка, не ми е много ясно.
#2 | 07.03.2017, 17:00
Публикации: 69 / 2
Имате предвид, че ще фирмата има разход? Ако е това, просто няма да го отразявам, за да не натрупвам безсмислена загуба, в крайна сметка това не е дейност.
Просто не мога да измисля друг начин да свържа себе си като съставител и фирмите. Може ли споделите някоя по-подходяща и законосъобразна идея?
#3 | 07.03.2017, 17:37
Публикации: 3264 / 453
Чл. 17 (2) от ЗСч не може ли да влезе в работа?
#4 | 07.03.2017, 18:12
Публикации: 69 / 2
Да, Чл. 17 (2) от ЗСч чудесно си влезе в работа за някои фирми, но собствениците на някои фирми или не са съгласни да си правят ел.подпис или не са в БГ за дълъг период, а аз имам пълномощно от тях само като съставител на ГФО.
#5 | 07.03.2017, 18:15
Публикации: 2508 / 285
Какъв е проблемът да пуснете ГДД по пощата?
#6 | 07.03.2017, 18:19
Публикации: 9639 / 1643
а аз имам пълномощно от тях само като съставител на ГФО.

Искате да кажете, че нямате упълномощаване да подавате декларации по електронен път ли ? Иначе не разбирам какво значи пълномощно като съставител в смисъл, че за да си съставител не изисква точно пълномощно...
#7 | 07.03.2017, 18:20
Публикации: 3264 / 453
Може и по пощата, но някой трябва да подпише.

Без двустранно подписан договор не бих направил нищо, а за плащането вероятно може да има отлагане на плащането.
#8 | 07.03.2017, 18:31
Публикации: 69 / 2
Имам пълномощно за НАП с ел.подпис, там няма проблеми, но за публикуването в ТР нали трябва да има съставител. Няма как да е управител по чл.17, защото аз няма как да го подам, защото там пълномощното ми е за съставител на ГФО (това, което прилагам сканирано при публикуването).

Тоест, разбирате ли, аз искам съвсем официално да подам ГДД, Статистиката и ГФО в ТР, да направя граждански договор с тях за услугата за 20 лева, да си платя осигуровките върху тез 20 лв. Не е ли нормален начин е този? Няма да отразявам този разход догодина, защото е безсмислено натрупване на загуба, както писах по-горе. Но ме спира тази информация, че не било редно да си плащам осигуровки върху 20 лв по ГД, а щяли от НАП да ми ги изискват за доплащане върху 460 лв, и щяла да съм здравно-недоосигурена.

Моля, кажете ми ако греша принципно. Благодаря ви!
#9 | 07.03.2017, 18:35
Публикации: 3264 / 453
по-горе. Но ме спира тази информация, че не било редно да си плащам осигуровки върху 20 лв по ГД, а щяли от НАП да ми ги изискват за доплащане върху 460 лв, и щяла да съм здравно-недоосигурена.

Не съм чувал за такова нещо - за 20-те лв по ГД.
Нали не сте СОЛ?
#10 | 07.03.2017, 20:14
Публикации: 2508 / 285
Как ще си платите осигуровките, ако не сте СОЛ?! Това е задължение на платеца. Какво значи да сте здравно неосигурена, нали сте по ТД? Въобще вие каква сте точно, счетоводител или?
#11 | 08.03.2017, 14:58
Публикации: 69 / 2
Здравейте отново.
Честит празник на дамите!
Да, счетоводител съм на трудов договор. Не съм СОЛ. Извинявайте, не съм се изразила правилно - фирмата ще плати осигуровките, но няма да отразявам този разход догодина - не е ли възможно?
Просто ме предупредиха от фирмата, поддържаща ТРЗ-програмата, да проверя, че било без значение, на каква стойност ти е гражданския договор, осигуровките трябвало да се платят върху минимум МРЗ. Видя ми се абсурдно, и затова пиша тук. Извинявайте още веднъж, разбирам, че звучи странно,.. :(((
#12 | 08.03.2017, 15:17
Публикации: 7212 / 1079
Просто ме предупредиха от фирмата, поддържаща ТРЗ-програмата, да проверя, че било без значение, на каква стойност ти е гражданския договор, осигуровките трябвало да се платят върху минимум МРЗ. Видя ми се абсурдно, и затова пиша тук. Извинявайте още веднъж, разбирам, че звучи странно,.. :(((

Честит празник!
Това не е вярно. Можеш да провериш в КСО. А ако програмата, ползвана от Вашето ТРЗ, не се съобразява със нормативите - не работете с нея!
#13 | 08.03.2017, 15:24
Публикации: 6322 / 1027
Колежке,
Има толкова хубави безплатни калкулатори в този форум :smile1:
Една бърза справка в този за Граждански договор щеше да спести притесненията Ви.
Ето линк към конкретно примерно изчисление.
https://www.kik-info.com/cache.php?id=a6f3fd35622fec35eda12192fabcef6219402960
А, ако искате да направите перфектни дкументи, вложете някаква сума за месечен абонамент и си направете нещата.
#14 | 08.03.2017, 16:22
Публикации: 2508 / 285
Аз продължавам да умувам как за тези Н-броя ГД ще се пускат Д1, Д6, осигуровки, Д55 и накрая - Д73... Вместо да си хванете управителите да си свършат работата.
#15 | 09.03.2017, 12:55
Публикации: 69 / 2
Благодаря много на всички, които се отзоваха на явно абсурдните ми въпроси!  :blush:

"Аз продължавам да умувам как за тези Н-броя ГД ще се пускат Д1, Д6, осигуровки, Д55 и накрая - Д73... Вместо да си хванете управителите да си свършат работата." -

- а специално този коментар ме върна към реалността. Наистина, просто ще ги поставя пред факта, че трябва да намерят начин да го направят, а не аз да се мъча и да се чудя как да го измисля без да им създавам неудобства. БЛАГОДАРЯ Ви!
 
Успешно приключване на всички! ;)  :good:
#16 | 11.04.2017, 23:15
Публикации: 26 / 1
Здравейте,

Фирма прекратява временно дейността си началото на 2016. През 2017 трябва да подаде ГФО за 2016. Наема счетоводител на граждански договор, на който трябва да внесе осигуровките и данъка и да подаде Д1, Д6 и Д55.

Бих искала да попитам може ли фирма с временно спряна дейност да подава Д1, Д6 и Д55 за съставителя на ГФО

Благодаря предварително!
#17 | 12.04.2017, 07:03
Публикации: 1873 / 376
Ако собственикът на фимата е СОЛ/често срещащо се/ може да възстанови осигуряването си с ОКД5 за да сключи ГД, да подпише ГФО  и след това отново да го прекъсне.
#18 | 13.04.2017, 12:08
Публикации: 26 / 1
Ако собственикът на фимата е СОЛ/често срещащо се/ може да възстанови осигуряването си с ОКД5 за да сключи ГД, да подпише ГФО  и след това отново да го прекъсне.


Благодаря за отговора
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове