Счетододител без заплащане

08.03.2017, 15:20 4595 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.03.2017, 15:20
Публикации: 11 / 1
Здравейте!Законно ли е  да се води счетоводство на Земеделски произдодител-ФЛ без заплащане от човек с когото ЗП живее на семейни начала ?Или трябва да има граждански договор?ЗП е регистриран по ЗДДС и се облага на 60% разходи.Благодаря!
#1 | 08.03.2017, 15:27
Публикации: 6365 / 1054
Физическите лица не са задължени да водят счетоводство.
#2 | 08.03.2017, 15:31
Публикации: 11 / 1
но ЗП е регистриран по ЗДДС ...
#3 | 08.03.2017, 15:50
Публикации: 10226 / 1766
Здравейте!Законно ли е  да се води счетоводство на Земеделски произдодител-ФЛ без заплащане

https://www.tita.bg/page/470

Скрит текст :

Относно законността на подобен отговор погледнете и чл.16 ал.2 т.2 от ЗКПО.
#4 | 08.03.2017, 16:14
Публикации: 6365 / 1054
ФЛ е длъжно да води счетоводство само за целите на ЗДДС, но не и такова по смисъла на Закона за счетоводството.
Не съставя Годишен отчет за дейността и не му е необходим съставител по чл. 17.
#5 | 08.03.2017, 16:15
Публикации: 11 / 1
Благодаря!
#6 | 08.03.2017, 16:20
Публикации: 10226 / 1766
Всъщност какво питате точно ? ФЛ вероятно не прави само ДДС-то си и не го подава, а това го прави "човек с когото ЗП живее на семейни начала" . Може би това лице подава и декларации в НАП за ФЛ-ЗП - с една дума обслужва счетоводно този ЗП макар и да не се налага да е съставител ? И мисля питате дали това лице може да върши тази дейност безплатно ?
#7 | 08.03.2017, 16:31
Публикации: 6365 / 1054
ФЛ-ЗП може законно да върши това и няма значение кой друг му помага  :smile1:
#8 | 08.03.2017, 16:36
Публикации: 11 / 1
Да,delphine,това имах пред вид.Притеснявах се да не би да трябва да има договор.
#9 | 08.03.2017, 16:47
Публикации: 10226 / 1766
Да,delphine,това имах пред вид.Притеснявах се да не би да трябва да има договор.

Ако това става с ел.подпис на самия ЗП или с негов ПИК то няма следи от това дали някой друг извършва тази дейност. Ако обаче това става с ел.подпис на счетоводителя е обяснима загрижеността Ви .  :smile1:
#10 | 08.03.2017, 17:10
Публикации: 11 / 1
с ел.подпис е на лицето,което води счетоводно нещата и по принцип тя е безработна в момента  :blink:
#11 | 08.03.2017, 17:15
Публикации: 6365 / 1054
с ел.подпис е на лицето,което води счетоводно нещата и по принцип тя е безработна в момента  :blink:
Това ли е лицето, което живее на семейни начала със ЗП? Че станаха много лица в историята. И най-вече, реално плаща ли се?
#12 | 08.03.2017, 17:22
Публикации: 11 / 1
Живеят от 11-12 г заедно,имат деца,но нямат брак.Мъжът е ЗП,а жената се оправя с документите.Ами не се плаща.Общо взето е това.
#13 | 08.03.2017, 18:36
Публикации: 6365 / 1054
Няма нужда от договор и плащане.
Пак подчертавам - основанието е, че няма изискване за водене на счетоводство по ЗСч., няма изискване за съставяне на ГФО.
Прочетете и тази тема:
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,19880.msg119465/topicseen.html#new
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група