Справка по чл.73 от ЗДДФЛ

20.04.2017, 09:58 4423 3

20.04.2017, 09:58
Публикации: 6668 / 658
Имам една чуденка - през 2016 год. фирма е платила по фактура за извършена услуга (окопаване), издадена от регистриран земеделски производител (стопанин). Тази сума дали трябва да я включа в справката? Разгледах кодовете на платените доходи, но нищо не ми изглеждаше подходящо. Ще се радвам на мнения.
#1 | 20.04.2017, 10:50
Публикации: 1884 / 384
Част от публикувано мнение на Людмила Мермерска:
"Ако обобщим всичко казано до тук, то никога не подлежат на деклариране в справката по чл. 73 ЗДДФЛ, независимо от размера им, следните доходи, изплатени на физически лица през данъчната година:

доходите от трудови правоотношения по смисъла на т. 26 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ, т.е. включително както и досега и доходите по договори за управление и контрол, и доходите на съдружници/собственици, свързани с полагане на личен труд в дружеството, в което имат дялово участие в капитала;
доходите в полза на ЕТ и доходите на физически лица, регистрирани като тютюнопроизводители и земеделски производители, избрали да се облагат по реда на чл. 29а ЗДДФЛ;
;необлагаемите доходи, които не са сред посочените в т. 4 на чл. 73, ал. 1 ЗДДФЛ и не са свързани с прехвърляне на права или имущество, независимо от размера им. В тази връзка ще обърнем внимание, че вече не подлежат на деклариране:
получените суми за командировъчни пътни и квартирни пари по правоотношения, които не са трудови, когато са за сметка на възложителя и са доказани документално по реда на действащото законодателство, както и дневните командировъчни пари, до двукратния им размер, определен за лицата по трудови правоотношения (т. 23 от чл. 13, ал. 1 ЗДДФЛ);
лихвите по съдебно установени вземания, които не подлежат на облагане, и присъдените обезщетения за разноски по съдебни дела, изплатени на физически лица (т. 10 от чл.13, ал. 1 ЗДДФЛ);
застрахователните обезщетения, когато е настъпило застрахователно събитие (т. 14 от чл. 13, ал. 1 ЗДДФЛ), и
всички останали необлагаеми доходи, които не са посочени в т. 4 на чл. 73, ал. 1 ЗДДФЛ, разгледана по-горе, и не са свързани с прехвърляне на права или имущество."
#2 | 19.12.2017, 14:04
Публикации: 1223 / 70
Автокъща купува от физически лица ,както български граждани ,така и от страни от ЕС автомобили втора употреба и ги препродава.Това са доходи от прехвърляне на права и мисля,че за българските граждани трябва да се включват в справката по чл.73. Обаче как стои въпросът с гражданите от ЕС-ФЛ? За миналата година не съм ги включвала.То даже освен имена,други кой знае какви данни нямам.На какво мнение сте по въпроса?
#3 | 19.12.2017, 15:13
Публикации: 144 / 13
До 5000 със сигурност не.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група