Дарение на имот от ООД на бивш съдружник

12.07.2017, 09:36 3212 5

12.07.2017, 09:36
Публикации: 58 / 1
Здравейте, имам следното питане: Съдружник напуска ООД /продава своя дял/.При старта на фирмата той, заедно с другите двама собственици са направили парични вноски за дейността на ООД–то в размер на 13 000лв. всеки. ООД–то е собственик на стара селска къща + прилежаща земя /данъчната оценка е 5000лв./ Възможно ли е ООД–то да дари този имот /заради по–ниските такси по прехвърлянето/ и да изплати останалата сума до 13 000лв. на напускащия съдружник? Благодаря предварително!
#1 | 12.07.2017, 10:34
Публикации: 9297 / 1557
За възможно - сигурно е възможно, но не съм убедена в "икономията".
Проверихте ли дали наистина таксите при дарение са по-ниски? Облекчението не е ли само при дарение от родители на деца?
Пък и при тази данъчна оценка покупко-продажбата едва ли ще е много над 300 лв....
#2 | 12.07.2017, 10:56
Публикации: 58 / 1
Вероятно сте права, но мен притеснението ми е дали може по този начин  с продажба и доплащане да се издължи ООД–то към напусналия съдружник?
#3 | 12.07.2017, 11:08
Публикации: 9297 / 1557
Всичко е въпрос на учредителен договор, решение за напускане и/или други договорки.
Не съм юрист, но не мога да свържа дарение с погасяване на задължение. Дарението е безвъзмездно. Може да си получи дарението и да продаде дяловете си на по-ниска стойност. Може хем дарение, хем цялата стойност на вложения капитал. Може да продаде дела си и по-скъпо. Много неща може...
#4 | 12.07.2017, 11:15
Публикации: 58 / 1
Да, много неща може..Благодаря!
#5 | 17.07.2017, 15:28
Публикации: 93 / 20
Казвате, че съдружникът напуска ООД-то, като продава своя дял. От това следва, че дружеството нищо не дължи на напускащия съдружник (по отношение на прекратяване членството му).
Купувачът дължи на продавача свободно договорената м/у тях цена на дружествените дялове.

Ако съдружникът напуска по свое желание (без никой да поеме неговия дял), то тогава процедурата е по реда на чл. 125, ал. 2 и 3 от ТЗ, в този случай дружеството дължи на напускащия съдружник стойността на дяловото му участие в определен размер (изчислен по счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването).
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група