Обезщетение за безработица и възнаграждение по граждански договор

12.07.2017, 12:38 17067 65
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

12.07.2017, 12:38
Публикации: 13 / 0
На 30.06 тази година трудовият ми договор бе прекратен на основание чл.325, т.3 от КТ. Имам правото на обезщетение за безработица, като в съответните срокове съм се регистрирала в АЗ и съответно съм подала заявлението и до НОИ за паричното възнаграждение. Предстои ми да сключа граждански договор, договор за поръчка по ЗЗД. Сумата на възнаграждението е 500 лв.
Въпросът ми са следният и ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете:
1. Трябва ли да уведомявам Бюрото по труда за сключването на гражданския договор? Според мен не би следвало, защото осигуряване няма да започне, понеже след приспадане на НПР 25% сумата е под минималната работна заплата.
Моля за коментар и от вас!
Благодаря ви!!!
#1 | 12.07.2017, 12:59
Публикации: 5923 / 510
Защо не Ви хареса отговора ми в другия форум?
#2 | 12.07.2017, 13:09
Публикации: 132 / 13
За да има два независими източника? :blush:
#3 | 12.07.2017, 14:10
Публикации: 13 / 0
Защо не Ви хареса отговора ми в другия форум?

Защо решихте, че не ми харесва? Напротив, от относително краткия ми опит в тези двата форума, съм останала с впечатлението, че давате наистина компетентни съвети и адекватни коментари.
Честно казано понякога ми идва в повече " вътрешно-ведомствения" хумор на редовните потребители под формата на спам. Не визирам Вас, държа да уточня.

Та поради тази причина исках да получа още мнение и коментари.
#4 | 12.07.2017, 14:19
Публикации: 5923 / 510
Тук ще бъда по-подробна: правилно разсъждавате - след като 500 лева намалим с 25% признати разходи се получава сумата от 375 лв. Тя е под МРЗ (която уж е 460 лв. в момента) и не се дължат осигуровки, а само данък - 37.50 лв. След като няма осигуровки - има обезщетение за безработица.
#5 | 12.07.2017, 14:31
Публикации: 13 / 0
Тук ще бъда по-подробна: правилно разсъждавате - след като 500 лева намалим с 25% признати разходи се получава сумата от 375 лв. Тя е под МРЗ (която уж е 460 лв. в момента) и не се дължат осигуровки, а само данък - 37.50 лв. След като няма осигуровки - има обезщетение за безработица.

Много Ви благодаря!!!
Данъкът следва ли да бъде удържан авансово от платеца, който е ЮЛ, или аз ще го декларирам с подаването на ГДД по ЗДДФЛ? Предполагам първото  :wink1:
#6 | 12.07.2017, 14:37
Публикации: 5923 / 510
Ако хонорара по ГД бъде платен през трето тримесечие на годината, трябва ЮЛ да го удържи и да го внесе по сметка в НАП. Ако е през четвърто - само с ваше съгласие. Вие и в двата случая трябва да подадете ГДД. Ако Ви платят през 4-тото тримесечие и не удържат данък - внасянето е ваше задължение.
#7 | 12.07.2017, 15:27
Публикации: 13 / 0
Благодаря за отговора и вниманието!
Хубав ден Ви желая marpan_64!!!
#8 | 04.02.2019, 17:46
Публикации: 4 / 0
 Моля за вашето мнение - трудов договор е прекратен на 02.01.2019г. на основание чл.328, ал.1, т.12. Лицето има право на обезщетение за безработица, регистрирано е по съответния ред, както в АЗ, така и в НОИ. Ако сключи няколко граждански договора, за извършване на услуга, като общата сума по гражданските договори, след приспадане на нормативно признати разходи е под минималната работна заплата и не се следват осигуровки, обезщетението ще бъде ли прекратено? Това, което ме разколебава е, че става въпрос за няколко граждански договора.
#9 | 04.02.2019, 18:39
Публикации: 31 / 0
Моля за помощ за деклариране на доход по граждански договор приложение 3 доходи от друга стопанска дейност  ли трябва да използвам?
#10 | 04.02.2019, 19:00
Публикации: 121 / 12
Да това е код 307 Доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения
#11 | 04.02.2019, 19:41
Публикации: 9364 / 1591
Няма значение броят на договорите. Важно е лицето да не подлежи на осигуряване по тях.
#12 | 04.02.2019, 20:30
Публикации: 4 / 0
Няма значение броят на договорите. Важно е лицето да не подлежи на осигуряване по тях.
[/quote
Благодаря!
#13 | 07.02.2019, 10:00
Публикации: 31 / 0
Да това е код 307 Доходи от възнаграждения по извънтрудови правоотношения
   Благодаря за отговора.Прилагам и служебна бележка за дохода по ГД.Може ли пояснение за бежката за доходите от ТД, какво трябва да се попълни. Благодаря
#14 | 07.02.2019, 12:12
Публикации: 121 / 12
За доходите от трудови правоотношения, ако вие издавате бележка,
то бланката е Приложение 1 и за код 101 се попълват за периода от 2018г.
т.1, т.2 и т.6, т.7. Отдолу има УКАЗАНИЕ, формуляра е тук http://www.nap.bg/document?id=15798 [/color]
#15 | 07.02.2019, 12:29
Публикации: 121 / 12
 Извинявам се за не добре написаното,
Приложение 1 подавате към ГДД по чл.50, а бланката за служебна
 бележка издадена от работодателя по трудовото правоотношение
на деклариращия/ с ГДД по чл.50/ е Приложение№1 за доходи от трудови правоотношения
Образец 2011/ линка/ .
#16 | 26.03.2019, 20:31
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Може ли да ми кажете каква трябва да бъде сумата по граждански договор, за да не пречи на обезщетението от борсата? Попитах в НОИ и ми казаха, че не трябва да надвишава МРЗ 560лв, но не съм разбрала дали това трябва да е нетната ми заплата, или тази по договор? Дали трябва да е 560 лв след признатите разходи, или не?
#17 | 26.03.2019, 21:43
Публикации: 6959 / 1022
До 559,99 след приспадане на НПР.

И когато имате ГД,  не казвайте "заплата",  а "възнаграждение"! :)
#18 | 27.03.2019, 11:50
Публикации: 2 / 0
Разбрах! Благодаря за бързия отговор :)
#19 | 15.06.2019, 12:08
Публикации: 2 / 0
Здравейте, моля за помощ при следната ситуация.
Получавам обезщетение от БТ със срок до 14/10/2019.
На 30/05 подписах граждански договор, като първото плащане по него ще бъде през 12/2019. Сумата ще е над МРЗ.
В този случай може ли да ме накарат да върна получените обезщетения от НОИ, поради факта, че договорът е подписан на  30/05 и средно месечно полученото възнаграждение ще бъде над МРЗ?
И ако в превода за полученото възнаграждение е упоменат период на извършената дейност по граждански договор?
Реално към датата на превода няма да получавам обезщетение и ще е минал период от последното плащане над месец.
Благодаря предварително.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове