Фирма не-регистриран по ЗДДС и фактура за чуждестранно дружество

08.08.2017, 20:26 4184 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.08.2017, 20:26
Публикации: 3 / 0
Здравейте, казуса е следния:
Ние оперираме с фирма не-регистрирана по ЗДДС. Имаме заявка за поръчка от чуждестранна фирма (регистрирана в ЕС и по VAT).
1. Можем ли да издадем опростена фактура (както за БГ дружества), без да се регистрираме по ДДС и съответно без да начисляваме?
2. В случай, че е нужно да се регистрираме по ЗДДС, за да можем да фактурираме, следва ли да начислим ДДС-то тук или се издава фактура без начислено ДДС и партньора си го самоначислява? (услуги: изработка на уебсайт/софтуер, управление на онлайн реклама)
3. Услугите:  изработка на уебсайт/софтуер, управление на онлайн реклама считат ли се като произведени в България (мястото на доставка къде е)?
#1 | 09.08.2017, 00:20
Публикации: 7602 / 1145
Аз бих започнала с третия въпрос. И на първо време бих погледнала чл.97а от ЗДДС.
#2 | 09.08.2017, 11:01
Публикации: 3 / 0
От това което прочетох в 97а, излиза че регистрацията е задължително ако услугите се считат че се изпълняват  в друга страна от ЕС. Това ни отвежда в чл 21, за да установим къде се изпълняват услугите ни и според чл 21(1):
- ако получателя не е регистриран по VAT - България
- ако получателя е регистриран по VAT - мястото на получателя

Допълнително по-надолу в чл 21 има т. (5) (а) (б) (в), която засяга нашите услуги за ЕС и на практика значи че при всички случаи за износ на нашите услуги е задължителна регистрация по ЗДДС.
Тук възникват някои допълнителни въпроси:

1. Ако се регистрираме по ДДС, следва ли да издадем фактура с начислено 20% ДДС или следва да издадем фактура без ДДС и получателя да си го самоначисли в неговата държава? (контрагент в ЕС)

2. Ако контрагента не е в ЕС, (Австралия, Нова Зеландия или САЩ), как се издават фактури:
2.1. Ако не сме регистрирани по ДДС - можем ли да издадем такава ф-ра?
2.2. Ако сме регистрирани - начислява ли се във фактурата или контрагента следва да си го самоначисли

3. Възможно ли е( законно ли е) да се регистрира втора фирма (по ДДС) със същата дейност и собственик, която да оперира само с чуждестранните контрагенти, а за България да остане текущото дружество нерегистрирано по ДДС?
#3 | 09.08.2017, 11:06
Публикации: 7602 / 1145
2.1. не
3.  Няма законови пречки
#4 | 09.08.2017, 14:46
Публикации: 3 / 0
2.1. не
3.  Няма законови пречки

Благодаря за отговора. А относно
2.2. Кой VAT трябва да се начисли този на нашата държава или този на контрагента извън ЕС? Какво става ако там нямат VAT? Например САЩ?
#5 | 08.04.2021, 17:33
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
Получих фактура за извършена услуга на дружеството от Австралия във връзка с писане на статии с рекламна цел. Фактурата е издадена от физическо лице, което работи в Австралия и няма данъчна регистрация, тоест липсва ДДС номер, плаща се с дебитна карта за услугата. Мога ли да призная разхода счетоводно и съответно да го осчетоводя с протокол, въпреки, че нямам ддс номер и услугата е от физическо лице, което не е от държава от Европейски съюз? Надявам се някой да се е сблъсквал с такъв казус!
Благодаря!
#6 | 08.04.2021, 17:43
Публикации: 356 / 33
Първото което се сетих е, че някой има доход от България, който няма да обложи :D
#7 | 08.04.2021, 18:27
Публикации: 10 / 0
Не сте ме разбрали. Нямам доход, а платена фактура за разход (услуга извършена на дружеството от физическо лице с местонахождение Австралия - писане на статии. Фактурата е в австралийски долари.
#8 | 08.04.2021, 18:42
Публикации: 7602 / 1145
Тихомир имаше предвид, че австралиеца няма да декларира доход от България :)
#9 | 08.04.2021, 18:57
Публикации: 10 / 0
Може би трябва да изисквам документ, че ще си декларира дохода, за да мога да осчетоводя при мен разхода?
#10 | 08.04.2021, 19:33
Публикации: 7602 / 1145
Не, бе. Намираме се на приказка. :)
При теб разхода си е разход. Не мога за ти помогна при осчетоводяването
#11 | 08.04.2021, 19:34
Публикации: 10210 / 1765
Може би трябва да изисквам документ, че ще си декларира дохода, за да мога да осчетоводя при мен разхода?

Това си е негова работа - ако иска да не го декларира. Вие не следва да се съобразявате с това точно. Все едно някое ФЛ от България да не си декларира дохода и това да попречи на нашето осчетоводяване и признаване на разхода. Вижте обаче облагането на доходи, изплатени на ЧФЛ , удържането или не на данъци, декларирането им от платеца.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група