Възнаграждение по граждански договор

21.08.2017, 16:51 3185 3

21.08.2017, 16:51
Публикации: 308 / 9
Лице,което се самоосигурява като собственик на ЕТ,може ли да му се изплати възнаграждение за извършена услуга в  друга фирма по граждански договор?
Благодаря!
#1 | 21.08.2017, 17:07
Публикации: 15 / 0
Може. Самоосигуряващото се лице трябва да декларира, че е такова с писмена декларация пред платеца на дохода, за да не му се удържа данък. Доходът от гражданския се декларира от лицето в годишната му декларация.
#2 | 21.08.2017, 17:25
Публикации: 9353 / 1573
Аз пък не съм мното убедена, че "собствении" на ЕТ може да върши каквото и да е по ГД. Според някои колеги може да сключва ГД за нещо, което е различно от дейността му като ЕТ. Аз не се наемам да сключвам подобни договори. Още повече, че дейността на много ЕТ е " ... и други, незабранени със закон".

ПП В случая използвам понятието "ГД" с общо прието значение - договор по ЗЗД с изпълнител ФЛ, данъчното облагане на който е с процент НПР. Другуят вариант е отново договор по ЗЗД, но с изпълнител ЕТ, издаване на фактура и облагане на база приходи-разходи.
#3 | 21.08.2017, 20:37
Публикации: 6403 / 1130
Има едно становище на НАП по въпроса:

Скрит текст :

С други думи, ако аз съм регистрирана като ЕТ с основен предмет на дейност счетоводни услуги, то за тях не мога да сключвам ГД, но ако в свободното време реша да припечеля като боядисам оградата на съседа, то той може да ми плати по ГД, а не да му издавам фактура като ЕТ.  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група