Командировки в чужбина

08.02.2012, 18:29 16410 8

08.02.2012, 18:29
Публикации: 2 / 0
Някой би ли ми помогнал, да си изясня какъв следва да е размерът на командировъчните пари, има ли ограничение за времето на пребиваване и с коя наредба да се съобразя при пребиваването на работниците ни по заняние в Либия, назначени по трудов договор при нас - Българско Дружество.
#1 | 08.02.2012, 19:35
Публикации: 3145 / 253
За кого ще работят там? Има промени в КТ за тази цел и вижте и НАРЕДБА ЗА СЛУЖЕБНИТЕ КОМАНДИРОВКИ И СПЕЦИАЛИЗАЦИИ В ЧУЖБИНА
#2 | 09.02.2012, 20:28
Публикации: 11 / 0
Моля авторката да ме извини, че използвам темата й, но за да не пускам друга със същото заглавие ще питам тук...

Грешно ли е да са дадат дневни пари за командировка в Италия повече от размера определен в наредбата?
Примерно за там са 35 евро, но лицето иска двоен размер - 70 евро и работодателя Е съгласен с това.
В командировъчния лист трябва ли да е вписан размера на дневните (двойния)?
#3 | 10.02.2012, 07:46
Публикации: 6403 / 1129
Трябва да има Заповед за командироване на лицето, в която Ръководителят на предприятието да утвърди двойния размер на дневните пари - те се признават за разход.
#4 | 10.02.2012, 11:14
Публикации: 11 / 0
irenabrili, в командировъчното няма записана сумата, просто лицето си е написало доклад за двойната сума и той е парафиран от директора.
Това обаче достатъчно ли е, за да се оправдае разхода?
#5 | 10.02.2012, 18:41
Публикации: 6403 / 1129
Достатъчно е.
От гледна точка на признаване на разхода, той не трябва да надвишава двойния размер на определеното в наредбата. От ваша гледна точка, за двойния размер на дневните трябва писмена санкция на ръководителя.
#6 | 10.02.2012, 19:55
Публикации: 67 / 9
аз смятам, че не е достатъчно. в наредбата за служебните командировки изрично е записано какво трябва да съдържа заповедта за командирока в чужбина. при липса на съответните реквизити, рискувате да ви обложат разходите при проверка.
#7 | 11.02.2012, 11:03
Публикации: 2 / 0
Таня, благодаря че ми помагаш. Искам да изясня самата тема.
1. Имаме сключен договор за строителна услуга с Малта - в европейския съюз. Но самият договор касае, че ние ще сме подизпълнител на тази малтийска фирма.
2. Самаият обект на строителство се намира в Либия и либийска фирма има сключен договора с Малта за главен изпълнител по проекта.
#8 | 25.07.2012, 14:47
Публикации: 25 / 1
Здравейте,
имам следният казус: наши служители са командировани в Африка за срок от една година и това влиза в противоречие с чл.11 от Наредбата, спродед който,продължителността на всички командировки на едно лице от ведомства не може да превишава 180 дни. Моето тълкование е че същата наредба дава определение за ведомства като бюджетни предприятия и това изискване не трябва да касае ЮЛ. Притеснението ми е да не би все пак  данъчните да ми оспорят изплатените дневни,които са калкулирани по наредбата- първите 30 дена в двоен размер,а след това 75% от двойния размер. Също така служителите съгласно изискванията на КТ подписват декларация,че са съгласни да бъдат командировани за по дълъг срок от 30 дена в друга държава.За квартирните не го коментирам,тъй като те са за сметка на приемащата страна.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група