Закупен лек автомобил от ЕООД

30.01.2018, 17:42 6461 7

30.01.2018, 17:42
Публикации: 83 / 1
Здравейте,
Фирма ЕООД закупува лек автомобил 4+1.Автомобила ще се използва изцяло за дейността ,която е СМР.Право на ДДС няма,но трябва ли да се плаща лично ползване ?
Благодаря Ви!
#1 | 30.01.2018, 21:24
Публикации: 99 / 0
Не е задължително,Ако няма а се ползва за лични нужди трябва да има заповед от управителя,че е автомобилът няма да се използва за лични нужди.
#2 | 30.01.2018, 22:29
Публикации: 83 / 1
Благодаря много.Лека вечер😀
#3 | 30.01.2018, 22:35
Публикации: 9298 / 1557
Ако няма а се ползва за лични нужди трябва да има заповед от управителя,че е автомобилът няма да се използва за лични нужди.
И какъв е смисъла на тази заповед?
Важното е да имате документи (пътни листа и т.н.), че автомобила е ползван само за дейността.
#4 | 06.02.2018, 09:50
Публикации: 90 / 1
Бих искала да използвам темата. В нашия случай ще бъде закупен лек автомобил за управленски цели. Понеже след промените от 01.01.2016г. досега не съм имала в практиката си такъв случай, бих искала да си сверя часовника. Доколкото разбрах от новите текстове вече не се облагат с 10 % разходите за експлоатация и и т.н. При това положение мисля, че най-подходящо е да се признае и лично ползване от страна на управителя и да се приложи база 50:50, защото в противен случай, доколкото разбирам, следва управителя/едноличния собственик/  да води пътни листи, с цел доказване на използването на автомобила. Последното не е невъзможно, но предполагам, че ще се сблъскам с проблем в бъдеще. Данъчен кредит при р-ди за гориво и експлоатация е ясно, че няма да се ползва, защото автомобилът е лек. Ако признае лично ползване следва, че ежемесечно трябва на 50:50 (или съответния процент ако доказва лично ползване с пътни листи) да начислява ДДС в СД като безвъзмездна доставка. Т.е. още при закупуване трябва да му е ясно на управителя %та, а не при изготвяне на ГДД, тъй като дружеството е регистрирано по ЗДДС. Другия момент е с обхвата на разходите влизащи в данъчната основа - данъчна амортизация, гориво, смаз.м-ли,рез.части, паркинг, труд за ремонт с вкл.ДДС, застраховки, винетки - всичко ли влиза? Имам съмнение, че едноличния собственик може да се подхлъзне и да дава автомобила на съпругата си, което вече не ми е ясно как ще се третира....Въобще моля за вашите коментари в правилна посока ли са изводите и разсъжденията ми!
#5 | 06.02.2018, 11:00
Публикации: 90 / 1
Нещо с начисляването на ДДС за лични нужди за лек автомобил ми убягва или не мога да асимилирам... Виждам, че по-горе във въпроса ми има неточности. Дейността на дружеството е извън обхвата на изключенията за ползване на ДК. Щом не се ползва ДК за текущите разходи за експлоатация и гориво излиза ли, че няма да се начислява ДДС за личното ползване на автомобила, а само годишен данък за разходите в натура?
#6 | 11.10.2018, 09:31
Публикации: 364 / 7
Ако има заповед ,че не се ползува автомобила за лични цели, на ако  е пътувал в събота  примерно  за среща  с някой клиент  и в пътния лист пише -събота почивен ден-данъчните  могат ли да се захванат за това според вас?
#7 | 11.10.2018, 10:54
Публикации: 11932 / 2174
В пътния лист не ми се струва коректно да пише "почивен ден" . Все пак той е за описване на маршрути и изминати километри, а не е касова книга примерно. И ако в събота е използван за служебни цели това трябва да е видно от съдържанието на пътния лист.
В така описаната ситуация данъчните просто имат за какво да се хванат особено, ако срещата с клиента е на морето. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група