Държавен служител и ООД

31.01.2018, 13:08 4153 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

31.01.2018, 13:08
Публикации: 6106 / 544
Извинявам се предварително, но не успях да определя в кой раздел трябва да публикувам въпроса си. Питането ми е: може ли съдружник и управител на ООД (притежава 90% от акциите) да е държавен служител?
#1 | 31.01.2018, 13:16
Публикации: 7220 / 1079
Закон за държавния служител
чл.7
2) Не може да бъде назначавано за държавен служител лице, което:
2. е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация;


Ако беше само съдружник с 99% дял, щях да се замисля, но щом е и управител - според мен не може да бъде държавен служител
#2 | 31.01.2018, 13:17
Публикации: 6106 / 544
Другият съдружник с 10% е съпругата му. Какво може да се направи, за да се избегнат конфликти?
#3 | 31.01.2018, 13:48
Публикации: 1030 / 55
Маже да прехвърли част от дяловете на съпругата и тя да стане управител.Разбира се ако й има доверие. :wink1:
#4 | 31.01.2018, 13:56
Публикации: 6106 / 544
А какъв трябва да е нейния процент дялово участие, за да е управител? По въпроса за доверието - да си го търсят под юргана.
#5 | 31.01.2018, 13:59
Публикации: 7220 / 1079
А какъв трябва да е нейния процент дялово участие, за да е управител?
Управлението няма пряка връзка с дяловото участие. Управител може да е съдружник с 1% дял, а може и външно лице.
Да направи жена си управител, а той да не управлява по дружествен договор или на друго основание.

ПП Не съм много наясно с държавните служители и може да пропускам нещо.
#6 | 31.01.2018, 14:04
Публикации: 6106 / 544
А аз не съм наясно и с ООД-тата. При мен всички имат доверие само на себе си и са ЕООД-та.
#7 | 31.01.2018, 14:10
Публикации: 1534 / 169
Само да споделя моят опит.За да бъда банков служител трябваше да се отпиша като съдружник и управител в дадена фирма.
Предполагам,че същото се изисква и от държавния служител видно от поста на XXXXX.

И още за държавния служител тук.
Държавен служител не може да е едноличен търговец
Според закона за държавния служител не може да е държавен служител човек, който е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация. Или иначе казано, законът не познава възможност някой да си "замрази" дейността като едноличен търговец. Просто изрично е изискването съответният държавен служител да не е такъв. Няма пречка обаче той да има акции в акционерно дружество например.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове