Обезщетение за майчинство при СОЛ /свободна професия/

15.02.2018, 22:12 3518 4

15.02.2018, 22:12
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Имам следния казус и се надявам тук да намеря отговора, т.к. ми писна да ходя по институции и никой нищо да не ми обяснява.. та ситуацията е следната: до 10.2016г. бях на ТД и съм използвала пълния срок на майчински + неплатен отпуск, след което имам 1 м. стаж в друга фирма и 8 м. на борса. След като приключи срока на борсата започнах да се самоосигурявам на свободна професия, т.е. от 08.2017г. до момента, като покривам всички рискове - пенсия, общо заболяване и майчинство. Предстои ми скоро болничен за 45 дни преди раждане, след което трябва да изляза в майчински. Та, въпросът ми е дали тези 8 м. на борса се признават за обезщетенията по майчинство, т.к. след направена справка в системата на НОИ излиза, че се покрива само за пенсия, или ще трябва да довнасям за тези месеци /има ли изобщо такава опция/, декл.7 ли ще трябва да подавам в НАП.. изобщо... не са ми ясни нещата :(

Ще съм много благодарна на отзовалите се!
#1 | 16.02.2018, 06:59
Публикации: 9339 / 1571
По време на платената борса няма осигуровки за общо заболяване и майчинство. Вие нито можете, нито имате право да довнасяте. Д7 няма нищо общо в случая.
Ако в 24-месечния период за определяне на майчинството влиза период с платена борса, то за този период се взема минималната работна заплата.
#2 | 16.02.2018, 11:24
Публикации: 5 / 0
Благодаря Ви много за отговора! Т.е. мога да се успокоя, че все пак ще взимам майчински :)
- Друго, което ме интересуваше е за болничните листове, когато ми ги изготвят нещо по-специфично има ли или се попълват стандартно?

Благодаря още веднъж! Радвам се, че го има този форум :)))
#3 | 16.02.2018, 12:46
Публикации: 254 / 17
Здравейте! Имам следния казус и се надявам тук да намеря отговора, т.к. ми писна да ходя по институции и никой нищо да не ми обяснява.. та ситуацията е следната: до 10.2016г. бях на ТД и съм използвала пълния срок на майчински + неплатен отпуск, след което имам 1 м. стаж в друга фирма и 8 м. на борса. След като приключи срока на борсата започнах да се самоосигурявам на свободна професия, т.е. от 08.2017г. до момента, като покривам всички рискове - пенсия, общо заболяване и майчинство. Предстои ми скоро болничен за 45 дни преди раждане, след което трябва да изляза в майчински. Та, въпросът ми е дали тези 8 м. на борса се признават за обезщетенията по майчинство, т.к. след направена справка в системата на НОИ излиза, че се покрива само за пенсия, или ще трябва да довнасям за тези месеци /има ли изобщо такава опция/, декл.7 ли ще трябва да подавам в НАП.. изобщо... не са ми ясни нещата :(

Ще съм много благодарна на отзовалите се!

Щом 2014г. сте имали право и сте натрупали след това повече от 2 г. осиг. стаж с осигуряване за ОЗМ, то е нужно единствено към излизането отново да сте осигурена за ОЗМ, дори и предния ден да е възникнало основанието за осигуряване.

Въобще не ви интересува никакъв период с обезщетение за безработица и въобще не е пречка.

#4 | 16.02.2018, 18:26
Публикации: 5 / 0
Много Ви благодаря, че внесохте яснота по моя казус :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група