Нерегистриран СОЛ, образец 1

28.04.2018, 02:26 2225 4

28.04.2018, 02:26
Публикации: 2 / 0

Моля за съвет във връзка със следното:

Години наред бях на трудов договор в семейната ни фирма (съдружник съм, но не управител) на минимална заплата със съответното осигуряване. Бизнесът не потръгна  и започнах да работя по граждански договор на други 3 места. От 2014 насам си попълвам ГДД лично и я подавам по пощата. От семейната фирма (която е на доизживяване) просто ми издават служебна бележка.

Когато си я получих и тази година, преглеждайки я разбрах, че трудовият ми договор всъщност е прекратен (беше отметната съответната лястовичка). За Приложение 1 имам доход само от януари и февруари. Попитах и ми се обясни, че действително от март заплата не получавам, но са продължили и ЩЕ продължат да ме осигуряват на минималния доход, докато фирмата затвори.

Човекът, с когото говорих, не знаеше как да процедирам с данъчната декларация, след като осигуровки ми се плащат, а доход - не, и ме свърза със счетоводителката им. Тя се сети, че трябвало да ми издаде образец 6. Каза също, че трябва да попълня справка за окончателния размер на осигурителния доход и ми обясни в кои колони на двете таблици какво да впиша.

Образец 6 дойде и бях на косъм да пусна декларацията препоръчано, но реших преди това самосиндикално да почета. И изстинах, защото (освен ако греша) излиза, че от март 2017 съм СОЛ, но понеже близо година никой не ме е уведомил, че вече съм без трудов договор, нямам нито регистрация като СОЛ, нито представа, че е трябвало да почна да пускам образец 1 всеки месец. Съответно на този етап имам неподадени 10 бройки за 2017, плюс 4 за тази година. 

Въпросите ми са следните:

Смятам да се регистрирам като СОЛ във вторник. Към момента обаче нямам подадена ОкД-5. Да отметна ли въпреки това в декларацията, че съм СОЛ, включвайки справката за окончателния размер, както и образец 6?

Ако пропусна да отметна и не пратя справката и образец 6 заедно с декларацията, не става ли малко по-голям шансът да НЕ забележат, че съм СОЛ с липсващи образец 1 поне до следващата данъчна декларация? Надеждата ми е за няколко броя да мине година и да не ме глобят.

Според вас как и кога е най-разумно да подам тази купчина неподадени образци 1?
#1 | 28.04.2018, 06:56
Публикации: 9299 / 1558
Не мога да разбера - съдружник сте, а не знаете какво става във фирмата Ви. Не знаете, че трудовия Ви договор е прекратен, не знаете, че не получавате заплата от една година насам... Говорите с някакъв човек, дето нищо не знае, питате тяхната (?!?) счетоводителка, която е правила нещо за Вашето осигуряване без Ваше знание... И на края питате нас, дето въобще не познаваме Вашия случай, какво да правите?
Отговор: намерете счетоводителят на Вашата фирма (тази в която сте съдружник, в която сте работил и където още Ви "осигуряват на минималния доход") и я принудете да оправи нещата.
Единственото, което мога да кажа, че ако сте осигурен като съдружник, сам не можете да си подадете Д1. Трябва да е чрез фирмата.
И си извадете ПИК от НАП!
#2 | 29.04.2018, 11:55
Публикации: 2 / 0
Единственото, което мога да кажа, че ако сте осигурен като съдружник, сам не можете да си подадете Д1. Трябва да е чрез фирмата.
Не е малко това, което можахте да кажете и ви благодаря. След две поредни нощи ровене точно на тази подробност не се случи да се натъкна и ми помогнахте много. На тоя етап ситуацията е овладяна. (Съвсем) искрени благодарности за което.

Това, от друга страна

Не мога да разбера - съдружник сте, а не знаете какво става във фирмата Ви. Не знаете, че трудовия Ви договор е прекратен, не знаете, че не получавате заплата от една година насам... Говорите с някакъв човек, дето нищо не знае, питате тяхната (?!?) счетоводителка, която е правила нещо за Вашето осигуряване без Ваше знание... И на края питате нас, дето въобще не познаваме Вашия случай, какво да правите?
Отговор: намерете счетоводителят на Вашата фирма (тази в която сте съдружник, в която сте работил и където още Ви "осигуряват на минималния доход") и я принудете да оправи нещата.

въпроси за пропусната от мен необходима ви информация не включва, така че няма как да не сте си давали сметка, докато го пишехте, че може и без него.

„Моя случай“ го описах: съдружник съм. Не управител. Фирмата е на доизживяване. Ще рече дейност почти няма. ГДД от години подавам лично, оттам само ми издават бележка.

Не, не държа под око фирма, където от години не работя, която е на доизживяване и чийто счетоводител не ме обслужва. Не, не са ми се обадили за прекратения трудов договор. Не, изброените неща не ги знам. Защо ("?!?") не ги знам (комуникацията ли е лоша, понеже офисът е разположен на изкуствен спътник; с роднините, с които я основахме ли сме в смъртна вражда; наели са ме в подводница на граждански договор за десет месеца ли) не е нещо, което трябва „да можете да разберете“, за опознаете "случая". Затова не е описано. Ако липсва нещо административно, юридическо и т.н., което ви е трябвало НЕ за да се заядете, добре, но от отговора, който сте избрали да напишете, не личи да е така.

На учтиво отправена молба, дори действително да не може да ѝ се отговори пълно така, както е написана, възпитан човек не отвръща с несръчни опити за сарказъм, понеже не е на кеф нея сутрин или като цяло, от раждането си насам. Понеже ми услужихте, няма да им отвърна така, че да сте бесен / бясна до идната неделя. Умея го. Приятен ден и благодаря още веднъж.
#3 | 29.04.2018, 12:13
Публикации: 9299 / 1558
И на Вас не Ви липсват опити за сарказъм, но не познахте - съвсем съм на кеф. Кефя се на слънцето, на цветята, на пчеличките, играя си с кучето и почивам след като съм си свършила работата за този месец.

А това, което не ми беше ясно във Вашата ситуация е не защо е станало, а как са станали неща, които би трябвало да стават със Ваше съгласие или поне след писменото Ви уведомяване /прекратяване на трудов договор/ или само по Ваш избор и с Ваш подпис /начало и вид на самоосигуряване/.
И още един жокер  - внасяните пари по Вашето /само/осигуряване, без декларация за начало на самоосигуряване и да е подавана Декларация 1, са отишли ... никъде. Най-вероятно стоят неразпределени по нечия партида /Вашата или на фирмата/. Докато счетоводителят на фирмата не вкара нещата в ред, няма никакъв ефект от тези вноски.

Подценили сте много неща и някой е забъpкал сериозна каша от Ваше име и за Ваша сметка. Оправяйте се.
#4 | 29.04.2018, 12:42
Публикации: 9299 / 1558
И тъй като съм на кеф - ще Ви посоча и още един проблем, следствие Вашето нехайство - за начина на плащане по граждански договор /документиране, удръжки за данък и осигуровки, авансово внасяне на данъка и т.н./ има голямо значение дали сте били осигурен по трудов договор, самоосигуряващ се или безработен.

Няма да питам защо като фирмата няма дейност или има някаква, но Вие не участвате в тази дейност, защо се самоосигурявате? Вноските за самоосигуряване са за Ваша сметка и колкото и лоша да е комуникацията, един ден ще трябва да ги връщате, ако до сега не сте ги дали.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група