Код в д1 на управител във втора фирма

28.06.2018, 10:10 1163 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.06.2018, 10:10
Публикации: 30 / 0
Здравейте, моля за помощ:
управител по ДУ осигурен на мах. е съдружник и във втора фирма
В тази втора фирма , единият съдружник е регистриран като  самоосиг с код 12, но за този за когото питам -удържам само дод върху възнаграждението му по ДУ  и се чудя с какъв код на вид осигурен да му подам Д1, с код 10 или код 90
Четох указанията за попълване на Д1 , но не разбрах кое е вярното...
#1 | 28.06.2018, 10:28
Публикации: 9160 / 1559
Предполагам, че ДУ не е сключен по КТ / като трудов /, защото иначе нямаше да коментираме код 10 ?
От Указанията за попълване на Д1 :
- 90 - за лицата, получаващи доходи по § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, за които не се подават данни за държавното обществено осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване (осигурителен доход, осигурителни вноски, дни в осигуряване и др.), но задължително се подава информация за данъка по чл. 42 от закона;

В ДР на ЗДДФЛ лицата с ДУ са обхванати в т.26 З
"з) (нова - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 109 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) правоотношенията по договори за управление и контрол..."

Т.е. ДУ не попада в обхвата на код 90 и следва да го подадете с код 10.
#2 | 28.06.2018, 11:03
Публикации: 30 / 0
благодаря, отговорих преди малко, но явно нещо не стана с публикуването.
АЗ разсъждавам по същият начин и за м 05 съм го подала с код 10, но служител от НАП ВЧЕРА МИ каза да пусна корекция на д1 с код 90. казах и ,че ще го направя само с писмено разпореждане от нейна страна...да видим дали ще получа такова и на какво основание...
#3 | 28.06.2018, 13:02
Публикации: 1192 / 225
Мхм... в текста, конкретизиращ вид осигурен 90 е записано"...за които не се подават данни за държавното обществено осигуряване, допълнително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване...", така че въжделенията на този служител може да не са съвсем безпочвени.
#4 | 28.06.2018, 13:13
Публикации: 197 / 19
 Трябва да се уточни  дохода на този съдружник дали е по ДУ или за СОЛ, полагащ личен труд.
#5 | 28.06.2018, 14:44
Публикации: 30 / 0
Доход на съдружник е по ДУ. Другият съдружник в ООД е полагащ личен труд-самоосигуряване с код 12, подадено е окд5 за това качество, но и двамата са съдружници и в друга фирма, където са управители с ДУ и се осигуряват на мах/2600/, от тук идва и питането ми с какъв код да ги подавам във втората фирма, където плащат само ДОД 
#6 | 28.06.2018, 15:54
Публикации: 197 / 19
Щом дохода е от ДУ - с код 10. Ако ползвате ПП някъде трябва да имате чек за осигурен на макс и Д1 ще се генерира само с дни зачетени за стаж облагаем доход и данък.
Ако ползвате ПП на НАП и на ръка въвеждате, това са данните които трябва да попълните.
#7 | 28.06.2018, 19:47
Публикации: 30 / 0
да, така съм направила, код 10 само данък и дни зачетени за стаж, но служител на НАП иска корекция...-код 90
смятам, нищо да не коригирам, без писмено да ме задължат...ще пиша ако има развитие за инфо       
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове