Връщане на работа след майчинство

09.10.2018, 15:23 3728 8

09.10.2018, 15:23
Публикации: 1 / 0
Здравейте.
Имам следният казус:
В майчинство съм от 2015г. с две породени деца.Преди да изляза в майчинство бях на постоянен трудов договор към аутсорсинг компания.На 19.09.2018г. ми изтече втората година за отглеждане на дете и съответно след среща с Чевешки ресурси си пуснах 17 дни платен отпуск (от натрупан 60дни),понеже ме обесиха,че им трябва незабавно човек.По време на майчинството ,проекта за който работих е премахнат и съответно трябва да се върна в нов проект.
Въпросите са ми следните:
1.В офертата , която ми пратиха,пише че ще съм на изпитателен срок 6 месеца.Не е ли това в разрез с Българското законодателство?Не съм ли защитена от уволнение до навършване на три години на детето ми?
2.Следва ли да подпиша нов договор или трябва да изисквам анекс към стария ми договор?
Трябва ли в новия документ (анекс/договор) да бъде опоменати,че ми остават още 43 дни отпуск,натрупан по време на майчинството?
Благодаря предварително!
#1 | 09.10.2018, 19:51
Публикации: 9298 / 1557
Всяка промяна на ТД (допълнително споразумение, нов ТД) става единствено  с Ваше съгласие.
Ако подпишете ТД със срок на изпитване, то Вие се съгласявате с всички условия на този договор, включително  ТД да бъде прекратен без предизвестие в срока на изпитване.  При това прекратяване нямате защита.
ТД със срок на изпитване  може да се сключи само при нова длъжност, която не се заемали досега при този работодател.
Промяната на длъжността  може да стане както с нов ТД, така и с допълнително споразумение  (анекс).
Защитата Ви при уволнение  е само при определени членове от КТ и не е непреодолима. Достатъчно е разрешение от Инспекцията по труда. Има и достатъчно членове при които няма защита.

От тук нататък решението е Ваше.
#2 | 13.10.2022, 11:26
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Август месец ми приключи 2-рата година от майчинството. До 5.10.22г. ползвах част от платения ми отпуск, като след това се върнах на работа.
Около година преди да забременея получавах заплата+постоянен ежемесечен бонус, на който също ме осигуряваха. Бонусът беше като увеличение на заплатите ни. През първата година от майчинството съм получава 90% от това, което получавах в действителност (основна заплата и вкл. бонус).
След приключване на майчинството ми и през периода, в който бях платен отпуск, получавах нетната си заплата, този бонус вече не фигурираше. По време на майчинството ми тези бонуси са прехвърлени към заплатите на всички служители, като са увеличили заплатите им с 10%.
След като се върнах на работа, ми казаха, че освен тези увеличения, аз ще получа още, реално се връщам на по-висока заплата, затова вместо да подписвам първо едно споразумение, с което бонусът, който взимах минава към заплатата и 10% увеличение, а после второ с новата заплата, с която стартирам работа, ще комбинираме нещата в едно. До тук всичко звучи супер.
Върнах се и ми казаха, че все още не ми е уточнена длъжността, която ще заемам - ще бъде сменена ли, ще остана на същата ли ,та чак тогава ще говорим в цифри (въпреки че този разговор го водихме преди да пусна отпуск, за да съм наясно като дойде първият ми работен ден, каква позиция заемам и с каква заплата). Поинтересувах се и разбрах, че това е практика с всички жени, които се връщаме от майчинство - неяснота с месеци. Вече мина седмица, в която няма развитие по въпроса, аз съм в неяснота и имам опасения, че това може да се проточи целенасочено и дотогава аз да получавам старата си нетна заплата от 2016г. (без бонус, без 10% увеличение), а не това, което получавах преди да изляза майчинство 2019г.
Как трябва да постъпя в тази ситуация, за да може, докато "измислят" длъжност, аз да получа старото си възнаграждение, след което да подам молба за напускане, тъй като нещата, които се случват не ми харесват и не желая да продължа работа тук, а и да ми се изплати отпуската, която имам на база това, което получавах 2019г., а не 2016г.?
#3 | 13.10.2022, 11:37
Публикации: 9298 / 1557
Въпросите, които задавате, могат да бъдат решени единствено в разговор с работодателя. За бонуса може да претендирате единствено ако е записан в трудовия Ви договор като постоянна сума или процент и не е обвързан с постигнати резултати или с нещо друго.
#4 | 13.10.2022, 13:04
Публикации: 2116 / 147
Здравейте!
Август месец ми приключи 2-рата година от майчинството. До 5.10.22г. ползвах част от платения ми отпуск, като след това се върнах на работа.
Около година преди да забременея получавах заплата+постоянен ежемесечен бонус, на който също ме осигуряваха. Бонусът беше като увеличение на заплатите ни. През първата година от майчинството съм получава 90% от това, което получавах в действителност (основна заплата и вкл. бонус).
След приключване на майчинството ми и през периода, в който бях платен отпуск, получавах нетната си заплата, този бонус вече не фигурираше. По време на майчинството ми тези бонуси са прехвърлени към заплатите на всички служители, като са увеличили заплатите им с 10%.
След като се върнах на работа, ми казаха, че освен тези увеличения, аз ще получа още, реално се връщам на по-висока заплата, затова вместо да подписвам първо едно споразумение, с което бонусът, който взимах минава към заплатата и 10% увеличение, а после второ с новата заплата, с която стартирам работа, ще комбинираме нещата в едно. До тук всичко звучи супер.
Върнах се и ми казаха, че все още не ми е уточнена длъжността, която ще заемам - ще бъде сменена ли, ще остана на същата ли ,та чак тогава ще говорим в цифри (въпреки че този разговор го водихме преди да пусна отпуск, за да съм наясно като дойде първият ми работен ден, каква позиция заемам и с каква заплата). Поинтересувах се и разбрах, че това е практика с всички жени, които се връщаме от майчинство - неяснота с месеци. Вече мина седмица, в която няма развитие по въпроса, аз съм в неяснота и имам опасения, че това може да се проточи целенасочено и дотогава аз да получавам старата си нетна заплата от 2016г. (без бонус, без 10% увеличение), а не това, което получавах преди да изляза майчинство 2019г.
Как трябва да постъпя в тази ситуация, за да може, докато "измислят" длъжност, аз да получа старото си възнаграждение, след което да подам молба за напускане, тъй като нещата, които се случват не ми харесват и не желая да продължа работа тук, а и да ми се изплати отпуската, която имам на база това, което получавах 2019г., а не 2016г.?

Бонусът, ако го няма в индивидуалния трудов договор като условия за получаване го забравете.
Кое налага да Ви измислят нова длъжност?
#5 | 13.10.2022, 13:06
Публикации: 6668 / 658
Бонусът, ако го няма в индивидуалния трудов договор като условия за получаване го забравете.
Кое налага да Ви измислят нова длъжност?

Освобождаване по чл.70 от КТ
#6 | 13.10.2022, 13:07
Публикации: 2116 / 147
Освобождаване по чл.70 от КТ

Предположих.
Не е 70, а 71.
#7 | 13.10.2022, 13:15
Публикации: 6668 / 658
Предположих.
Не е 70, а 71.

Да де 71. Вие ме разбрахте.
#8 | 13.10.2022, 14:14
Публикации: 9 / 0
При мен е доста объркана ситуацията, тъй като по договор се водя на длъжност, която изпълнявам частично. Тоест задачите ми бяха свързани 50% от моята длъжност и 50% от друга. Говорим за административна работа.
Имах разговор с ЧР, когато си пусках отпуската, то1но по този въпрос - исках да уточним реално аз на каква позиция се връщам. Променя се длъжността с тази, която предимно се занимавах или оставям на тази по договор, като там освен опреснявания на знанията, ще са необходими и обучения.Длъжност Специалист ERP. Тогава тя каза, че ще го обсъди с управителя и ще ми даде отговор. След известно време получих такъв - не променяме длъжността и ми обяви стартова заплата.
Върнах се, срещнахме се, тогава ми направиха ново предложение с коренно различна длъжност, която е доста далеч от моите задачи, които съм имала през годините. Аз я отказах. Тогава каза, че остава първоначалната ни уговорка,НО... има едно НО - понеже е минало 3-то число на месеца, новата заплата няма как да влезе в сила от 1 Октомври, затова ще бъде от 1 Ноември и аз месец ще получавам това, което съм получава по време на отпуската си..което за мен е проблем. Консултирах се с компетентен колега, който ме увери, че няма такова нещо, актуализация на заплата се прави по всяко време, след което имаше разговор с ЧР.
След тази ситуация, явно на въпросната госпожа не ѝ хареса това, че аз съм направила тази консултация и каза, че ще ми се актуализира заплатата от 1 Октомври. Да, но не!
Малко по-късно ме извикаха с това, че сме говорили за цифра, но реално не е ясно дали ще е тя, тъй като моите задачи вече са разпределени към други колеги. В отдела, в който се водя по договор ,може би да няма нужда от 3ти човек, така че трябва много добре да ми измислят задълженията и тогава да говорим за заплата. Така, че ми е ясна ситуацията. С колежка ,която също се върна от майчинство, постъпиха по същия начин, забавиха я с 1-2 месеца, като накрая увеличението на заплатата ѝ беше смешно.
Затова исках да съм наясно дали имам право,след като съм била майчинство, да получа това, което моите колеги - прехвърляне на бонус към заплатата и 10% увеличение. След това да си подам молба за напускане и да ми изплатят оставащата отпуска
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група