Обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ

15.11.2018, 08:57 4097 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.11.2018, 08:57
Публикации: 7 / 0
Здравейте, имам следния казус! Служител прекратява трудовия си договор през м.декември, поради придобиване право на пенсия.Полагат му се 6 брутни работни заплати на база предходния месец/м.ноември/. През м. ноември обаче към брутната му заплата на основание сключено преди години допълнително споразумение, му е изплатена и допълнителна сума/изчислена в % от реализирани приходи над базово определена стойност/. Това възнаграждение се изплаща само, когато сумата на приходите надхвърля тази базово определена стойност, т.е. не е всеки месец и не е точно определена величина. Въпросът ми е следва ли, изплатеното през ноември такова да се включи в брутното трудово възнаграждение, при изчисляване на обезщетението по чл.222, ал.3? Чудя се дали отговаря изискванията на чл.17,ал.1 от НСОРЗ :blink:
#1 | 15.11.2018, 09:21
Публикации: 9519 / 1617
Смятам, че следва да включите и това доплащане, независимо , че се отнася за друг месец.
В чл.228 Кт не се прави разграничение дали БТВ е за месеца на полагане на труда или не.

Чл. 228. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.

#2 | 15.11.2018, 09:34
Публикации: 7 / 0
Разтърсих се и намерих и това - две хипотези със становище от МТСП и с Решение на ВКС. Затова още се двоумя...
http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/mesechno-spisanie-trud-i-pravo/menumattp/2690-prakticheski-problemi-na-trudovoto-pravo-svarzani-s-trudovoto-vaznagrazhdenie
#3 | 15.11.2018, 14:55
Публикации: 1296 / 173
В статията от Труд и Право, вторият казус третира случай, в който е дадена целева награда или месечна премия.
Такива се предполага, че са спорадични плащания, може да ги има или да ги няма и са въпрос на решение на собственика, управителя или изобщо управителния орган.
При вашия човек нещата се стоят така, вие си имате предварително сключен договор, в който е упоменато, че човекът ще си получи допълнително заплащане при получаване на определени резултати, свързани с изпълнението на неговите задължения, което може да се случва и всеки месец.

Поддържам мнението на Делфинчето, че трябва да включите сумата при изчисляване на БТВ, което ще е база за обезщетението.
Успех и късмет!
#4 | 20.05.2020, 14:20
Публикации: 36 / 1
Здравейте,
 при служител-пенсионер и предстоящо прекратяване на ТД коя РЗ следва да се вземе  /за изчисляване обезщетение чл.222 ал.3 - 6 РЗ/ при положение, че месец април има 9 отработени и 11 неплатен отпуск, което намалява доста размера на РЗ .
Трябва ли да има пълен месец, за да подаде искане за прекратяване на ТД и получаване на пълни 6 брутно РЗ ако подаде сега в май месец коя ще е базата непълния месец април или месец март където е отработен целия ?
Разглеждаме най добра опция за получаване на 6 РЗ , защото може да се изчака евентуално с прекратяването на ТД, но и май ще има неплатен и няма да има 10 отработени дни
Моля за съвет за базата за изчисляване на обезщетението по чл.222 ал.3 с неплатените отпуски в сегашната ситуация.
Благодаря!
#5 | 20.05.2020, 14:27
Публикации: 242 / 23
Не е необходимо да има пълен месец . Дохода за отр. време за м. Април делите на броя отраб. дни - 9 при вас и получавате среднодневно. Умножавате по брой раб. дни - 20 за Април. Това ви е месечното БТВ.
#6 | 20.05.2020, 15:03
Публикации: 36 / 1
Начислената РЗ за април /вкл.% клас/ се дели на отработени 9 дни и после се умножава по 20 работни дни за април - това е точно заплатата за пълен месец/, която си е една и съща всеки месец
Защо тогава се минава през тези сметки ?
 А не се вземе брутната заплата с класа ,която е еднаква всеки месец, единствено сега от неплатения се притесняваме за изчисленията?
Благодаря!
#7 | 20.05.2020, 15:24
Публикации: 242 / 23
Вашия частен случай е такъв. Но не винаги  е едно и също БТВ .
Има чл.228 от Кт чл.17 от НСОРЗ - прочетете ги. Освен това нета е пълен със становища, дела и указания за изчисляване на обезщетенията.             
#8 | 02.07.2020, 13:43
Публикации: 36 / 1
Здравейте. прочетох нормативните документите за прекратяване ТД на работещ пенсионер:
   - чл.222 ал.3 от КТ,
   - чл.228 ал.1 от КТ, ал.2, ал.3
   - чл.326 ал.1 от КТ
   -  чл.177 ал.1 от КТ,
   - Наредба за структурата и организация на РЗ чл.17 ал.1,  чл.18 ал.1 и ал.2 , чл.19 ал.1
           
             Въпроси:
  1. има ли бланка за предизвестие което дължи лицето за 3 месеч.предизвестие какво да се впише като текст за основание - чл.222 ал.3 от КТ следва ли да има вх.номер в случай, че не желаят да сложат вх.номер от ръководството

  2. ако дата предизвестие е 01.08.2020 , то ТД ще бъде прекратен на 01.11.2020 тази дата ли ще се впише в ТК. Следва ли да се отработи цялото предизвестие

  3. в тези три месеца от предизвестието ще се отработват по 9 дни а другите ще са неплатени

  4. при положение че РЗ и клас са единствените елементи ,които влизат в БТВ ще се отрази ли неплатения отпуск  на получените 6 брутни РЗ
  В  чл.19 от НСОРЗ определя полученото среднодневно БТВ се умножи по броя работни дни в същия месец
 в случая това м.10 когато се прекратява ТД  ли ще бъде /чл.228 ал./
или дата предизвестие м.08

 5.базата за изчисляване на 6 БРЗ ще бъде м.10 в който ще са отработени 9 дни

Благодаря Ви
#9 | 02.07.2020, 14:06
Публикации: 7069 / 1045
Разбирам, че питате от страната на работника. В този случай:
1. Няма бланка. Основание чл.326, ал.1. Не е нужен вх.номер, а само дата на връчване и подпис на работодателя върху Вашия екземпляр
2. Ако предизвестието е 3 месеца, датите са така. В трудовата книжка се вписва датата, считано от която ТД е прекратен.  Логично е да е 01.11. По време на предизвестието може да се работи, да се ползва болничен или отпуск с разрешение на работодателя.  Ако желаете да не спазите предизвестието,  може да напуснете по-рано, но дължите обезщетение на работодателя в размер на възнаграждението за оставащата част от периода.
3. Може, ако работодателят разреши.
4. и 5. База за обезщетението ще е месецът, през който са отработени поне 10 работни дни. Ако август, септември и октомври имате по 9 раб.дни, а през м.юли сте отработили 10, 11 или повече, база ще е юли. Ако през м.10 имате 10 р.д., база ще е м.10

ПП Вие сте били счутоводител? Извинете, че Ви обясних елементарни неща :(
#10 | 02.07.2020, 15:15
Публикации: 36 / 1
Благодаря Ви

За 10 дни не важи ли само за изчисляване на платен год.отпуск не знаех, че при изчисляване на обезщетение по чл. 222 ал.3 се прилага чл.177 ал.1 от КТ

не се ли използва НСОРЗ чл.19, където се взема среднодневно БТВ но за кой месец не разбирам се отнася дали месеца предхождаш основанието за ползване обезщетение т.е. м.10 когато се прекратява ТД и изтича предизвестието

#11 | 02.07.2020, 15:29
Публикации: 6027 / 532
Обезщетението по чл.222, ал.3 не се ползва. То само се получава. Казано е БТВ. В чл.228 от КТ според мен много добре е записано.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове