Бракуване на стоки при ВОП

26.12.2018, 13:56 1948 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.12.2018, 13:56
Публикации: 140 / 2
Здравейте,
през ноември получихме стоки по ВОП. В последствие тези стоки се оказаха дефектни и вместо да ги връщаме на нашия доставчик в ЕС бе взето решение от тяхното и нашето ръководство тези стоки да бъдат бракувани на територията на България.
Бракувахме стоките в началото на декември, начислихме съответното ДДС за бракуването и платихме на фирмата, която унищожи дефектните продукти. Уведомихме нашия европейски партньор за всички разходи, и той ги прие. В последният работен ден получихме кредит нота от него, в която са включени накуп всички суми и като основание пише "Компенсация за бракуване на дефектни стоки". Какво имам предвид:
-1000 евро стойност на бракуваните стоки
- 200 евро стойност на ДДС-то за бракуването
- 300 евро разходи по унищожение на стоките
Т.е една кредит нота на обща стойност 1500 евро, без поотделно да са упоменати съответните суми.
И сега пред мен изниква въпроса как аджеба да осчетоводя това кредитно известие-с един протокол по чл.117 като си начисля ДДС само за стойността на стоките или три отделни като за сумите на ДДС-то и разходите за унищожение не начислявам ДДС?
Моля, ако някой от вас се е срещал с подобен проблем да ми помогне или да ми даде някакви насоки за мислене? :hmmm: :icon_question: :hmmm:
#1 | 26.12.2018, 17:02
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,
Весела Коледа! :smile1:

Тази кредит нота, която сте получили е ясно обозначена като сума с обезщетителен характер. Това не е КИ към фактура, по която сте получили доставка и после сте я върнали обратно на доставчика. Сумите с обезщетителен характер не формират данъчно събитие и върху тях не се начислява ДДС. Т.е. ЗДДС няма приложение в тази част на казуса.

Как стои въпроса по ЗКПО?
За Вас това се явява приход, по-скоро - извънреден.
Имате и разход за брак.
И двете не се признават за данъчни цели.
Съгласно чл. 28 от ЗКПО:
Скрит текст :

Съгласно чл. 29 от ЗКПО:
Скрит текст :

#2 | 27.12.2018, 09:43
Публикации: 140 / 2
Весела Коледа!  :smile1:

irenabrili много Ви благодаря за отговора и насоките!Бракуваните стоки и ДДС-то, което сме начислили за бракуването съм отделила в отделна с-ка, т.като знам, че те не се признават по ЗКПО. Но сега доколкото разбирам от чл.28 и разходите по тяхното унищожение също не са ми признати за данъчни цели? Правилно ли разсъждавам?
И един последен въпрос-тъй като нямам ДДС за начисляване, необходимо ли е за тази кредит нота да издавам протокол и да го включвам в дневниците?
#3 | 28.12.2018, 09:53
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,
За тази кредит нота не е необходимо да издавате протокол, защото няма основание за издаването му.
#4 | 28.12.2018, 11:07
Публикации: 140 / 2
Здравейте,
За тази кредит нота не е необходимо да издавате протокол, защото няма основание за издаването му.
Благодаря!
Разходите по унищожение на стоките не са признати по принцип, или само в този случай, т.като имам обезщетение за тях?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове