Изчисляване на майчинство след друго майчинство.

26.01.2019, 18:17 1128 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.01.2019, 18:17
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Опитвам се да съдействам на моя близка при едни изчисления, но нещо съвсем се обърках, така че ще се радвам ако някой може да ми бъде помогне :) Въпросите ми са няколко:

1. При второ майчинство как се изчислява то?. В тези автоматичните калкулатори като заплата Бруто въвеждаме това, което сме получавали реално ( 80% от заплата) или реалната бруто заплата.

2. Относно преминаването във втората година майчинство при изчисление както бруто какво се вписва, 380те лв., които сме получавали или миналната заплата от 510 лв?

3. В случай, че си бил на борсата и трябва по тези пари да се изчисли майчинството, какво се вписва в таблицата - реалните пари които си получавал от борсата или друго?
#1 | 26.01.2019, 18:51
Публикации: 7220 / 1079
По първия въпрос:
КСО, чл. 41, ал. 3
За дните, включени в периода, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност, за бременност и раждане или при осиновяване на дете до 5-годишна възраст, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение

Значи не това, което сте получавали като майчинство, а сумата, разделена на 0,90 /например: ако сте получавали 900 лв, смятате 1000/

По втория и третия въпроси:
КСО, чл. 41, ал.2
За дните, включени в периода се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за общо заболяване и майчинство;
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;

За периода на борсата няма осигуровки за ОЗМ /попада в т.1/  - смятате МРЗ за периода
Втората година попада в т.3 - също МРЗ за периода

#2 | 26.01.2019, 21:01
Публикации: 7 / 0
Не ви разбрах по точка 2 - Реално лицето е било по майчинство и в този случай от написаното разбирам, че НЕ се взима средната минимална заплата за страната, с коя сума се взима предвид?

Относно борсата - лицето е съкратено по чл. 71 и реално взима 60% от сумата получавана през 24те месеца майчинство. В последствие лицето докато е на борсата отново излиза в майчинство и в този случай как се изчислява майчинството? Като бруто се взима 80% от сумата получавана от борсата или майчинството е на база на минималната заплата?
#3 | 26.01.2019, 22:08
Публикации: 7220 / 1079
Когато сте вземали по 380 лв - за месеците през 2018 г се смятат по 510 лв, а за месеците перз 2019 - по 560 /минималната работна заплата в България за съответния месец/
Докато сте получавали обезщетение за безработица, не сте осигурявана за общо заболяване и майчинство /ОЗМ/ и за това за този период се смята минималната работна заплата за съответните месеци /480, 510 или 560/ Няма значение какво обезщетение за безработица Ви е плащано.

лицето докато е на борсата отново излиза в майчинство  -ето това ме притеснява. Ако денят преди 45-дневния болничен сте на борсата /безработна/, не сте осигурена за ОЗМ и НЯМА да имате прво на платено майчинство.
#4 | 26.01.2019, 23:46
Публикации: 7 / 0
Сега разбрах!
Много ви благодаря за отделеното време и внимание!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове