УП 3 при самоотлъчки

22.02.2019, 11:01 1462 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.02.2019, 11:01
Публикации: 10 / 1
Здравейте,
Лице започва работа на 07.01.2019 г. и напуска на 21.01.2019 г. при 8- часово работно време. На 14.01.2019 и 15.01.2019 г. не се явява на работа. В УП 3 се вписват 12 дни (=14 календарни дни - 2 дни самоотлъчка) или 8 дни (=10 работни дни - 2 дни самоотлъчка)?
Благодаря Ви предварително за отговора!
#1 | 22.02.2019, 11:41
Публикации: 6959 / 1021
Здравейте,
Лице започва работа на 07.01.2019 г. и напуска на 21.01.2019 г. при 8- часово работно време. На 14.01.2019 и 15.01.2019 г. не се явява на работа. В УП 3 се вписват 12 дни (=14 календарни дни - 2 дни самоотлъчка) или 8 дни (=10 работни дни - 2 дни самоотлъчка)?
Благодаря Ви предварително за отговора!

А защо искате да издавате УП3? В трудовата книжка пишете трудов стаж 12 дни, забележка "осигурителния стаж е равен на трудовия" и на последните страници посочвате дните незачетени за стаж (от...до..., без общ брой дни)
#2 | 22.02.2019, 11:48
Публикации: 10 / 1
Лицето настоява да му издадем
#3 | 22.02.2019, 12:04
Публикации: 6959 / 1021
Аз бих му издала на два реда - от 07 до 14 и от 15 до 21 и да не си блъскам главата с подробности :)

Погледнете последните /актуални/ указания към УП3 от страницата на НОИ. Там беше записано как се посочва осиг.стаж. Доколкото помня - в работни дни, но не съм съвсем сигурна.
#4 | 22.02.2019, 13:03
Публикации: 3077 / 416
Лицето настоява да му издадем

Пробвайте да му кажете, че таксата за издаване е 10 лв, може да намали настояването :)
#5 | 24.02.2019, 16:01
Публикации: 1293 / 173
Хм... 10-те лв. може и да не го разкандардисат, но пък може да ви създаде сериозни проблеми заради тях, така че направете го по варианта на Хиксовете.  :good:
#6 | 24.02.2019, 20:43
Публикации: 3077 / 416
Ако изключим проблемите по причина "искам", "защото така" и "ще видиш ти, ако не ми дадеш" от страна на работника, от какво може да произтекат проблеми с тези 10 лв? Нещо нормативно, освен КСО трябва да съм изпуснал?
#7 | 25.02.2019, 12:23
Публикации: 1293 / 173
Ако никъде във вътрешната им нормативна уредба не е вписано, че документи се издават срещу заплащане (което пак е спорно до колко е законно) може да му врътне едно дело за неспазване изискванията по чл. 128а от КТ и заради едните 10 лв. да му къса нервите и да му прави разходи.
Дето се казва: от двете злини по-малката. Да му направят там каквото иска и да им се маха от главата.

bobo, не ти го пожелавам, ама изглежда, че не си попадал на "дегенеци"-хора...  :smile1:
#8 | 25.02.2019, 16:20
Публикации: 3077 / 416
Така и така стана дума, да пробваме да поизясним, поне на теория? :)
128а КТ казва, че трябва да се издават документи, но не казва, че трябва да са безплатни.
КСО казва за кой период УП-та трябва да са безплатни, от което се разбира, че за последните години след 2000 може да са платени.
Пропускам ли нещо?

Мисълта ми е, че когато ни е дадено някакво право (в случая да не издаваме определени документи), можем да се възползваме. При някой софтуерът може да издаде УП-та за секунди, но друг може цял ден да се рови във ведомости за 15 години назад.
А че има хора и хора е ясно, но пък и счетоводителят е хора :) Я като отидеш при адвокат, веднага те суровака за добър ден, а пък и ти предварително си знаеш, че ще се охарчиш и сам питаш колко струва. Та тъй де :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове