Чл.114

26.02.2019, 10:55 1343 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.02.2019, 10:55
Публикации: 1 / 0
Има назначени лица във фирмата по чл.114 като първи трудов договор. Искаме да бъдат прехвърлени на чл.67 на 4 и 8 часа. Обяснява се обаче ,че това е много трудно и трябва първо хората да бъдат освободени и след това назначени отново. Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем и така ли трябва да се процедира?
#1 | 26.02.2019, 11:05
Публикации: 6959 / 1021
Да,  трябва първо хората да бъдат освободени и след това назначени отново. Но какво му е трудното?
#2 | 26.02.2019, 13:30
Публикации: 1293 / 173
Ето един аргументиран отговор за питащата и в подкрепа на твърдението на Хиксовете, където обясняват причините, поради които се налага да се следва тази малко по-дълга процедура.  :smile1:
#3 | 26.02.2019, 14:17
Публикации: 1293 / 173
Задълбах се!

Намерих още един отговор на една "специалистка" и "експертка", противоречащ на първия. Отстрани даже има нейна снимка и биография...  :smile1:

Погледнете и вие, ако ви представлява интерес.
#4 | 26.02.2019, 15:45
Публикации: 67 / 12
Според мене това не е много правилно. Кода за назначаване по чл.114 е 12, а по чл.67 е 01.
#5 | 26.02.2019, 15:46
Публикации: 3077 / 416

Погледнах малко по диагонал и ми възникнаха някои чудения (не че не го правя и аз с прекратяване):

"Спецификата на този вид трудов договор се състои в полагането на труд не през всички, а само през определени дни от месеца, при конкретно уговорена между страните продължителност и разпределение на работното време. "

И какво от това? Защо да не може да се промени с ДС? Още повече, че практически чл. 114 не изключва ТД да е за определено или за неопределено време.

"...Тъй като по трудов договор по чл. 114 от КТ се работи през определени дни от месеца, то трудовият стаж ще бъде по-малко, отколкото трудов стаж по основен трудов договор при пълна продължителност на работното време."

И какво от това?

"...с оглед изчисляване и вписване на трудовия стаж, мнението ни е, че следва да се прекрати трудовия договор по чл. 114 и да се сключи нов трудов договор по чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ."

Какво пречи да се направят няколко реда записи в ТК и трудовият стаж да се сметне общо? Не се сещам за разлика в записванията в ТК, ако са в рамките на един ТД или на дна отделни ТД.

Само не съм гледал и пробвал дали може да се подаде Ув62 за ДС, с което се сменя чл. 114 на чл. 67. И ако не се променя длъжността, срокът или мястото, Ув62 ще трябва да се подаде по изкуствени причини, само заради кодовете в НАП-ската система. Но не виждам причина клаузите в един ТД да не могат да се променят с ДС.
#6 | 26.02.2019, 15:51
Публикации: 67 / 12
Дори и да се промени с ДС, пак трябва да се подаде уведомление в НАП.
#7 | 26.02.2019, 16:06
Публикации: 1293 / 173
bobo е абсолютно прав, че става дума за парадокс, който съществува точно по т. нар. "технически причини", а именно тъпата НАП-ска система.
Ако едно нещо може да се направи по два начина "лесен" и "труден", то нашата нормативна уредба винаги така оформя условията, че да стане по трудния.
В случая с освобождаване и назначаване.
А какво би станало, ако се промени основанието на ТД само с ДС, без да се изпраща уведомление, но се промени кода на осигуряване в Д1 (с уговорката, че е по-добре това да не се прави по средата на месеца)?

Може би "експертката" от втория отговор това да е имала пред вид... :hmmm:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове