Брак на лек а-л на фирма

04.06.2019, 19:33 909 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

04.06.2019, 19:33
Публикации: 41 / 0
  Фирмата ни предаде на вторични бракувания ни лек автомобил. От вторичните ни изплатиха 144 лв и ни издадоха един документ наречен  покупко - изплащателна сметка.
Проблема е че тази сметка е на името на управителя и фирмата не фигурира в нея. Освен това пише ,че сумата е 160лв но е удържан данък по чл 13 ал 1 т 2 от ЗДДФЛ. Ама нали е на фирма, това правилно ли е? Аз имам само едно ПКО за парите. Ние като фирма трябва ли да му издадем ф-ра за предадения а-л и получената сума?
#1 | 04.06.2019, 19:37
Публикации: 41 / 0
забравих да пиша ,че не сме рег. по ДДС
#2 | 04.06.2019, 20:54
Публикации: 6955 / 1020
Ние като фирма трябва ли да му издадем ф-ра за предадения а-л и получената сума? - да. И не е трябвало да удържат данък

Трябвало е да обясните на фирмата за скрап, че автомобила е фирмен.
#3 | 05.06.2019, 08:28
Публикации: 29 / 0
Вашата фирма трябва да издаде фактура, в която задължително трябва да се упомене "с обратно начисление на ДДС, чл.163б, ал.1 от ЗДДС".
Фактурата и големия талон се носят във фирмата за скрап. Там ще бъдат издадени приемо - предавателен протокол и сертификат.
задължително е трябвало да кажете, че автомобила е фирмен. Отидете във фирмата, за да уточните тези неща.
#4 | 05.06.2019, 12:12
Публикации: 41 / 0
Извинявам се ,че ви ангажирам ,но не сме по ДДС и не сме издавали такава фактура. Трябва ли в нея да фигурира ДДС като сума или не. Общата стойност която сме получили е 160 и са си удържали 10% дан- крайна сума 144.
 Във фактурата се вписва  : само 160,00лв и посочено с обратно начисление на ДДС ?

#5 | 05.06.2019, 12:29
Публикации: 29 / 0
Пускате си фактура с обща стойност 160 или 128 + 32 ДДС, като вписвате с обратно начисление на ДДС по чл.163А, ал.2 от ЗДДС /малка поправка си правя/
#6 | 05.06.2019, 12:41
Публикации: 6955 / 1020
Пускате си фактура с....... 128 + 32 ДДС, като вписвате с обратно начисление на ДДС по чл.163А, ал.2 от ЗДДС /малка поправка си правя/
Това изобщо не е вярно!  Дори фирмата да беше регистрирана по ДДС.
Издавате фактура за за 160 лв и касов бон за същата сума (ако не е платено по банков път) и трябва да получите 160 лв.
Силно се съмнявам, че купувачът на скрап ще се съгласи да Ви доплаща, да заличава документ и т. н. само защото някой не е обяснил какво продава. Фактът, че не е искано копие от документ за собственост и че автомобила е описан, ме кара да се съмнявам, че сделката въобще не е отчетена. Но това е друг въпрос. :)
#7 | 05.06.2019, 12:45
Публикации: 29 / 0
Това изобщо не е вярно!  Дори фирмата да беше регистрирана по ДДС.
Издавате фактура за за 160 лв и касов бон за същата сума (ако не е платено по банков път) и трябва да получите 160 лв.
Силно се съмнявам, че купувачът на скрап ще се съгласи да Ви доплаща, да заличава документ и т. н. само защото някой не е обяснил какво продава. Фактът, че не е искано копие от документ за собственост и че автомобила е описан, ме кара да се съмнявам, че сделката въобще не е отчетена. Но това е друг въпрос. :)
нали и аз това казах, че сумата, която трябва да получат е 160 лв. Отделен въпрос е вече дали фирмата ще се съгласи да се оправят документите.
#8 | 05.06.2019, 12:55
Публикации: 6955 / 1020
нали и аз това казах, че сумата, която трябва да получат е 160 лв. Отделен въпрос е вече дали фирмата ще се съгласи да се оправят документите.
Да, трябва само че тези 160 са си само 160 (или 160+0 ДДС, ако фирмата беше регната по ДДС), а не 128+32 ДДС, както сте написали по-горе. Дори ДДСто да беше 25%.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове