Възнаграждение в натура?

03.12.2019, 17:53 496 2
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

03.12.2019, 17:53
Публикации: 54 / 1
Здравейте,
Фирма раздава периодично възнаграждения за постигнати резултати на служителите. Този път възнагражденията са под формата на стока, собственост на фирмата.  Как трябва да се обложат доходите на служителите - като се вземе предвид отчетната или продажната стойност с ДДС? Има съставени протоколи за получените бонуси по продажна стойност с ддс. Как би следвало да се оформи документално?
#1 | 04.12.2019, 10:53
Публикации: 54 / 1
Никой ли не е имал подобен казус?
#2 | 04.12.2019, 12:45
Публикации: 168 / 18
По отношение на сумата за облагане по ЗДДФЛ и начисляване на осигурителни вноски мисля, че трябва да се вземе продажната цена на стоките заради чл.10 от ЗДДФЛ.

(4) Непаричните доходи се остойностяват в български левове към датата на придобиването им по пазарна цена.

Ако е ползван ДК за стоките, трябва и да се издаде протокол по чл.117 на основание чл.6, ал.3 от ЗДДС. Данъчната основа тук би следвало да се определи съгласно чл.27 от ЗДДС.

Чл. 27. (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Данъчната основа на доставка на стоки по чл. 6, ал. 3, определена към началото на месеца, в който е отделена или предоставена стоката, е данъчната основа при придобиването или себестойността на стоката, а в случаите на внос - на данъчната основа при вноса, намалена с разходи за изхабяване предвид обичайния икономически живот на стоката. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове