ЕООД счетоводство

26.12.2019, 17:34 4370 9

26.12.2019, 17:34
Публикации: 7 / 0
Здравейте,  собственик на Еоод съм. Самоосигурявам се до сега и имах счетоводител, който ми водеше счетов. Имам ик.образование счетоводство  магистър , работила съм 10 год. счетоводител но само 3 сметки водене на складове и подотчетни лица.  От тази год  мисля да започна да водя месечно счет. и накрая  на год. да го давам на счетоводител да прави год.приключване . Много ми е чуждо всичко и незнам дали ще се справя , защото нямам опит сама да водя а и 10 год. съм работила в друга сфера. Но приходът от фирмата ме притиска сама да върша това. Въпросът ми е кое е най- изгодно какъв договор да сключа , какъв р р доход да си изчлащам  за да плащам най- малко осиг. и данъци.
#1 | 26.12.2019, 17:50
Публикации: 7 / 0
И може ли да не се плаща ДОД?
#2 | 26.12.2019, 20:05
Публикации: 9297 / 1557
Много неща са възможни. Включително и да не плащате ДОД (впрочем сега се казва ДДФЛ).
Дали можете сам/а да си водите счетоводството само Вие си знаете.  Или можете, или не. Или четете и се учите. Препоръчвам Ви последното.
А данък върху доходите плащате само когато имате доход. Ако нямате облагаем доход, не плащате данък.
Освен това много важно е да проумеете, че целия 7оход на фирмата не е облагаем дохо и че дохода/печалбата на фирмата не са соход/печалвба на физическото лице - собственик. Ако не може да го схванете, по-добре не се се опитвайте да се самообслужвате.
#3 | 26.12.2019, 21:41
Публикации: 7 / 0
Като СОЛ и управител на Еоод досега се осигурявах на минимален ос. доход. Мисля да започна да си изплащам заплата на трудов договор на минимален осиг.праг. Така наред  с осигуровките се начислява и данък доход. Изплащам и девиденти, начислявам корп. данък.
#4 | 26.12.2019, 21:48
Публикации: 7 / 0
Въпросът ми беше  по какъв договор е най добре да извършвам тази дейност , естествено с помощта отначало на др. счетоводител учител, защото от четене и учебници само няма никаква полза без практика явно
#5 | 26.12.2019, 22:01
Публикации: 9297 / 1557
Е, нали сте собственик,  какво ви пречи като такъв да си водите счетоводството. Без всякакъв договор. Облигационно правоотношение ще Ви е нужно ако съставяте и подписвате годишния отчет. Едно решение за заплащане на личния труд ще е достатъчно. Всъщност и друг начин няма. Или ако има, то пак ще се сведе до същото.
#6 | 26.12.2019, 22:10
Публикации: 7 / 0
Имам и друга фирма на семейството, в която не съм съдружник. От написаното от Вас разбирам, че мога да водя счетоводството и на двете фирми без да си начислявам и изплащам доход да продължа да се самоосигурявам като Сол и накрая на год. да дам на счетоводител да ми направи приключване и отчети.
#7 | 26.12.2019, 22:51
Публикации: 7 / 0
Вярно ли е това, че ако си начислявам доход по- малък от осиг вноски или равен не се начисляват осигуровки и данък, но се признава за разход на фирмата
#8 | 26.12.2019, 23:16
Публикации: 9297 / 1557
Вярно е, че се признава за разход на фирмата.
Вярно е, че може да не се наложи да внасяте допълнителни осигуровки над задължителния минимум, но от минимума няма отърване :)
Данък се дължи върху всички доходи. И тук няма спасение :) Важно е да се ориентирате какво се приспада от възнаграждението преди облагането с данък. Например доход от 150 лв за личен труд в дружеството, чрез което се самоосигурявате, може (не винаги)  да е практически необлагаем
#9 | 26.12.2019, 23:51
Публикации: 7 / 0
 Благодаря, че ми отговорихте.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група