Започване дейност наново и осигуряване

27.01.2020, 20:05 2836 5

27.01.2020, 20:05
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
фирма Еоод, не е регистрирана по ДДС е с нулева дейност от няколко години. Няма наети лица, закрита е банковата сметка и лицето не се осигурява в Еоод. През 02/2020 фирмата ще сключи договор за недвижими имоти, ще и се изплати комисионна за посредничество. Това и е дейността по принцип. Лицето собственик трябва да пуснр ОКД-5 за започване на дейност и започване на осигуряване като Сол от датата на сделката, нали? Защото лицето не сее осигурява на др. основание - правилно ли е? Въпросът е ако сделката е една кратна или след 2-3 месеца пак има сделка и това е само в рамките на следващата година трябва ли да продължи да се осигурява и до кога.. До кога и как се счита че извършва трудова дейност като Сол, ако след тези тези 2 сделки в кратък срок извърши дейността и после няма други клиенти? Друго трябва ли да подава лицето (както и да си открие банкова фирмен на сметка) и да следи оборота за достигане на 50 000 лв.
#1 | 27.01.2020, 20:28
Публикации: 9297 / 1557
Според мен сделката е края на дейноста. Началото е от момена, в който сте обявили имота за продажба или сте започнали да го предлагате на клиенти, да ги водите на огледи и т.н.
В края на краищата никъде все още няма определение на начало на дейност. Вие си определяте кога имате дейност. Важното е при проверка да може да докажете, че в момента, когато не сте се осигурявали, не сте имали дейност.
#2 | 27.01.2020, 20:41
Публикации: 4365 / 719
Не съм запознат с недвижимостите, може да е законно, но ми се струва не много логично дейността да се счита само за дните на подписване на договори, съответно и осигуряването. Нали, все пак преди подписването на договори се търсят клиенти, имоти, това не става в един ден?!?

Банкова сметка ще трябва в зависимост дали попадате или не в обхвата на Закона за ограничаване на плащания в брой.
Оборотът всякак трябва да се следи, може и с една сделка да се стигне.
#3 | 28.01.2020, 16:27
Публикации: 326 / 22
Благодаря, да абсолютно сте прави, че началото на дейността не  едоговора или първата фактура, не знам и аз много за случая, дали има клиент вече, дали търси на някого имот, или говори по принцип когато това стане какво е нужно. Обикновено някой ми изстрелва такъв въпрос като вече нещо е направил и се е сетил да попита познат, дали нещо изтърва. Което разбира се е много подвеждащо, защото е трудно да си полезен ако не ти казват всичко.
По отношение на осигуряването -
1) ОКД 5 ще пусне през ПИК на физ.лице, просто вътре ще впише през кой ЕИН ще се осигурява?
2) При плащане с платежните на осигуровките на СОЛ-а ще трябва да са
задължено лице - СОЛ, имена, ЕГН
наредител - Фирмата през която се осигурява
плащането - през банковата сметка на Фирмата през която е осигуряването
до НАП сметки - по пост.адрес в района на Физ.лице, нали?
3) декл.1 всеки месец - по ЕГН, код за СОЛ, но пусната през електронен подпис на фирмата ли?
Т.е. в НАП през ЕИК на фирмата? Защото в такъв случай ще е нужен ли електронен подпис на фирмата?
Просто си мисля...собственичката дали има ел.подпис и че тези декл.1 ще трябва да се пускат всеки месец, както и да се плащат осигуровки?
#4 | 28.01.2020, 18:38
Публикации: 9297 / 1557
1-да
2- да
3 - Д1 се подава през ЕИК на фирмата. Доколкото знам /не съм чела цялата нова наредба/, една декларация може да се подава и на хартиен  или на манитен носител на място в НАП. Може да се подава с КЕП на фирмата или с КЕП на упълномощено лице.
 
#5 | 28.01.2020, 19:51
Публикации: 326 / 22
Супер, благодаря ХХХХХ
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група