Моля за помощ: Обезщетение за безработица въз основа на прекратяване на трудово правоотношение по чл.327.ал.1,т.3

28.03.2020, 00:10 1735 3

28.03.2020, 00:10
Публикации: 2 / 0
Здравейте, прерових доста форума, но не намерих отговор на този въпрос и много се надявам да можете да ми помогнете.

Възнаграждението на баща ми е със забавено изплащане в последните 2 години поне, но понеже работи към едно кино, във връзка със ситуацията в момента се предполага, че изобщо няма да му се плаща за в бъдеще. Той иска да напусне на основание чл.327,ал.1,т.2 КТ и да се регистрира в Агенцията по заетостта, докато намери нещо ново, което в момента никой не може да предвиди колко време ще отнеме. Според чл. 54б,ал.3 КСО, когато правоотношението е прекратено по собствено желание, обезщетението е в минималния размер и само за 4 месеца въпреки, че баща ми има повече от 15 години трудов стаж и е осигуряван на повече от минимума.

Четох, че обезщетението е изчислявано за всеки конкретен случай, но за мен законът е доста категоричен и вината на работодателя е до толкова важна, че баща ми може да напусне без предизвестие и да получи обезщетение по 221, ал. 1 КТ.  Освен това той напуска по собствен избор, тъй като може вместо това просто да търси плащане по съдебен ред например. Някой има ли опит в областта?

Дали не е по-добре да помоли работодателя си да бъде уволнен ако това е вариант? От понеделник са принудени да пуснат платени отпуски и работниците и слжителите смятат, че това е начин така или иначе да ги накарат да напуснат сами.

Благодаря!
#1 | 28.03.2020, 06:54
Публикации: 262 / 67
При напускане поради забавено плащане на заплати има право на обезщетение за безработица според стажа и дохода, а не само на минималното
#2 | 28.03.2020, 11:38
Публикации: 2 / 0
Благодаря ти за отговора! А на какво основание е това?
#3 | 28.03.2020, 12:29
Публикации: 9327 / 1567
В КСО, чл.54б, ал.3 не е посочен чл.327, ал.1, т.2

Скрит текст :

Прекратяването на ТД по чл.327, въпреки че е по инициатива на работника, е свързан с обективни предпоставки от виновното или некоректно поведение на работодателя. За това и при прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, 3 и 3а работодателят му дължи обезщетение по чл. 221, ал.1
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група