Бременна жена и закриване на фирма

22.04.2020, 14:02 1694 4

22.04.2020, 14:02
Публикации: 136 / 1
Имам следния казус : моя близка бременна в 8-мия месец е в болнични за проблемна бременност ; самия болничен не е представен защото имало много болнични за ЛКК и щяло да бъде даен при следващото отиване на консултация а то съвпада с излизането в болничен за бременност и раждане т.е 45 - те дни преди раждане. До тук добре , но хотели Радисън където жената е на трудов договор преустановяват дейността си по целия свят . Какви са опцийте на бъдещата майка ? Ако я освободят по време на настоящия болничен аз кога трябва да я назнача в моята фирма за да си излезе в другия отпуск без проблеми и да си изкара цялото майчинство . Жената носи моето внуче итрябва да помогна задължително !!!!
#1 | 22.04.2020, 14:06
Публикации: 9353 / 1573
Поне един ден преди 45-дневния болничен трябва да работи при Вас. Говорете с личния лекар да остави един ден между болничните. Преди това трябва да сте регистрирали трудовия договор.
#2 | 22.04.2020, 15:29
Публикации: 136 / 1
Благодаря за отговора , но Ви моля за едно уточнение . Настоящия болничен свършва примерно днес , утре я назначавам и от вдруги ден започва новия болничен за 45-те дни - така ли е ? Т.е. тя е на работа един ден .
#3 | 22.04.2020, 15:49
Публикации: 9353 / 1573
Ако единия болничен е до 05-ти /примерно/ включително, а следващия е от 07-ми, като 06-ти е работен ден и ТД с предходния работодател е прекратен преди 05-ти, то:
- подписвате ТД най-късно на 05-ти;
- регистрирате този ТД в тридневен срок от подписването, но най-късно на 05-ти;
- на 06-ти жената е на работа. Вписвате я в присъствената форма. Провеждате начален инструктаж.... /Дължите заплата и осигуровки за този ден/;
- на 07-ми започва следващия болничен /45-дневния или друг преди него/.
Така по-ясно ли е?

Няма да гадая дали ще Ви направят проверка от НОИ или не, но имайте готовност. И ако има начин - нека "отработените" дни са повечко.
#4 | 22.04.2020, 17:30
Публикации: 136 / 1
Много Ви благодаря за изчерпателния отговор ! Бъдете здрава !!!!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група