Разходи за гориво при командироване

08.07.2020, 23:48 1454 3

08.07.2020, 23:48
Публикации: 48 / 0
Здравейте имам командировани в ЕС лица по чл. 121а от КТ.
Те пътуват до ЕС и се настаняват в ЕС за сметка на предприятието. При работата си в страната от ЕС, пътуват до мястото на работа до квартирата по около 100 км на ден- отиване до работа 50 км и връщане до квартирата 50км. Харчат гориво за наети коли по около 200лв. на седмица и ми предоставят за тази сума само касови бончета от местна бензиностанция.Няма издадени фактури по касовите бончета.
Имам следните въпроси:
1. Данъчно признат разход ли са касовите бонове за горивото?
2. Какъв разход е разхода за гориво по тях - разходи за командироване или разход за превоз на работници до мястота на работа?
#1 | 09.07.2020, 00:13
Публикации: 829 / 69
Според мен няма да е документално обоснован разход, затова няма как да се признае за данъчни цели в случая. Интересно би било, ако всеки си взимаше фискални бонове за това и онова, без фактура.
#2 | 09.07.2020, 10:00
Публикации: 48 / 0
е ако са представителни разходи - или онези разходи на които се плаща 10%- многообщо казано норматива позволява "без фактура"
т.е. само касов бон, 10% данък представителни и признаване на разхода по касов бон
аз питах дали и с някои други разходи не е като с предствителните
#3 | 09.07.2020, 10:43
Публикации: 352 / 19
А наема на квартирата и наема на автомобилите с фактури с получател предприятието ли ще признаете за разход или за всяко командировано лице ще попълвате индивидуален отчет- извършени разходи, данъчно признати разходи.

Ако вместо фискални бонове ви бяха представили билети за пътувания дали щеше да възникне тоя въпрос?

Според мен докато си изясните документалното оформяне на признатите разходи на командированите лица не бързайте да ги отчитате на разход. Трябва да има вариант да минат за пътни покрай наетия автомобил- остава да уточните детайли по договорите на автомобила и квартирата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група