Неплатен отпуск 2020 г. - 60 дни

06.08.2020, 13:37 2612 4

06.08.2020, 13:37
Публикации: 49 / 5
Здравейте,
във връзка с излязлата промяна отразена и в държавен вестник бр.44 / 13.05.2020 г..https://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=148005, бих искала да задам няколко въпроса:
1во- така изписано и представено дните за неплатен отпуск за цялата 2020 г.. от 30 дни стават 60 дни?
2ро- има ли значение какви рискови групи ( бременни, ТЕЛК и т.н. ) или професии се отнася тази корекция или важи за всички?
3ро- ако кажем, че е за всички, то означава ли, че за предходни периоди през годината и на всички служители трябва да се прави корекция на Декларация 1 заради тези дни зачитащи се за трудов и осигурителен стаж?
Задавам тези въпроси, защото на мен лично не ми стана особено ясно и не успях да намеря информация с разяснения.
Звънях в НАП и обясних, притесненията и разбирането си, служителката ми обясни, че за цялата 2020 г. трябва да си коригирам декларации 1 заради тези дни - не зачитащи се за стаж, независимо че тази промяна е настъпила в средата на годината.
Искрено се надявам, да създадем някаква дискусия с полезна информация за всички знаещи и незнаещи по тази тема!
Благодаря за вниманието!  :good: :blush:
#1 | 06.08.2020, 14:09
Публикации: 4393 / 734
Подали сте, да кажем, от 31-вия до 40-я ден НО като без стаж, и се чудите дали сега трябва да се коригират на "със стаж", както предишните 30 ли? Ако да - да. Казано е, че за 2020 г. НО със стаж е 60 дни, без някакви условия.
#2 | 06.08.2020, 14:26
Публикации: 49 / 5
До Юни включително са ми генерирани и подадени с ограничение признаване на стаж 30 дни, защото бях го пропуснала това като информация.
Преди няколко дена разбирам, че е настъпила някаква промяна и имаме противоречиви мнение за тълкуванието на тази промяна.
Отнася ли се за всички или само за някои и трябва ли да се коригират предходните месеци преди 13.05.2020 г..
Идва и друг момент, в който да кажем вече е изчерпан въпросният отпуск 30 дни и в Декларация 1 е генериран с код 28 ( вид осигурен ), при корекция на тази декларация т.е. да има дни зачетени за осигурителен стаж не ми дава да коригирам. Следователно трябва да подам в един файл заличаване и  редовни данни иначе няма да я приеме.
Сега като разсъждавам, ако примерно декларация 1 има освен неплатен и работни дни, т.е. разминавания за сумите в декларация 6, как ще се коригира като срока и е да кажем 2 месеца след срока на подаване?
Много въпросителни, малко отговори?!  :noexpression: :blink:
Може пък аз да не съм разбрала и да не съм го изтълкувала правилно. Самата ситуация ми изглежда истинска фантастика.  :stop:
#3 | 06.08.2020, 23:15
Публикации: 9335 / 1570
 Отнася ли се за всички - след като не е посочено, че се отнася за определени групи, значи е за всички.
трябва ли да се коригират предходните месеци преди 13.05.2020 г.. - според мен "да", ако тези месеци включват дни от 31-вия до 60-ия.
....в Декларация 1 е генериран с код 28 ( вид осигурен ), при корекция на тази декларация т.е. да има дни зачетени за осигурителен стаж не ми дава да коригирам. - естествено. Кода за вид осигурен не може да се промени с корекция, а само със заличаване и нова Д1.
Следователно трябва да подам в един файл заличаване и  редовни данни иначе няма да я приеме - да.
Сега като разсъждавам, ако примерно декларация 1 има освен неплатен и работни дни, т.е. разминавания за сумите в декларация 6, - защо да има разлика? Осигуровките при неплатения със стаж и неплатения без стаж са едни и същи. Просто когато в месеца има работни дни и дни в НО със стаж, в Д1 отразявате дните НО в съответната подточка на т.16, а за дължимите ЗО попълвате т.27 и 28.
#4 | 29.08.2020, 23:10
Публикации: 4 / 0
Онзи ден правих такава корекция. Връщах се в месец март, а в април вече се наложи заличаване и редовна. Звънях преди това в НОИ с надежда да ми кажат, че е за неплатения след 14.05,  :blush:макар, че си го пише, че е за цялата 2020, ама не......корекции
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група