ГДД чл.50 и довнасяне на здравни осигуровки

26.04.2021, 14:42 1727 3

26.04.2021, 14:42
Публикации: 59 / 0
Здравейте,
физическо лице попълва декларация по чл.50, прил.2 в хипотезата на чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ, но въпросното лице е самоосигуряващо по смисъла на чл.40, ал.5 от ЗЗО. Същото би следвало да доизравни осигурителни вноски с табл.2 за получения доход. Въпросът ми е как следва лицето да довнесе здравните осигуровки след като трябва да подаде и д6 за да му се начислят здравните осигуровки в НАП.
Възможно е и аз да съм се оплел в разсъжденията си за това моля за насоки.
Благодаря ви предварително!  :good:
#1 | 26.04.2021, 17:35
Публикации: 9339 / 1571
 в хипотезата на чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ
Това не бяха ли тези, които упражняват търговска дейност без да са ЕТ? (Извинете, но нета ми е много слаб ) Ако е така, защо ще е по чл.40, ал.5 на ЗЗО?
#2 | 26.04.2021, 19:06
Публикации: 8 / 3
Вероятно лицето е безработно и само си внася здравните осигуровки, а същевременно е осъществявало търговска дейност и е получавало приходи от наложени платежи. В този случай не би следвало да се попълва само Таблица 2 а също така и Таблица 1 и да се начислят не само здравни осигуровки.
#3 | 27.04.2021, 09:17
Публикации: 59 / 0
Вероятно лицето е безработно и само си внася здравните осигуровки, а същевременно е осъществявало търговска дейност и е получавало приходи от наложени платежи. В този случай не би следвало да се попълва само Таблица 2 а също така и Таблица 1 и да се начислят не само здравни осигуровки.
Лицето е точно в тази хипотеза, но всичко е постфактум и реално няма как да внесе каквото и да било със задна дата. Има самоосигуряване по ЗЗО и толкова, няма никаква регистрация предполагаща самоосигуряване, за да може да подаде Д1 или годишна Д6 с доизравнителните вноски. Наясно съм какво пише в чл.4 на КСО и че трябва да се самоосигурява, но е ясно, че няма и изграден механизъм, по който да се случва това. В този ред на мисли се чудя как да му доизравня поне здравните, защото при изравняването им в Таблица 2 същите не се начисляват, като задължение в системата на НАП.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група