Амортизации в дружество без дейност

01.07.2021, 20:16 1848 5

01.07.2021, 20:16
Публикации: 15 / 0
Здравейте, през 2021 г. за дружество не
се очаква да осъществява дейност, няма да има приходи, нито разходи, евентуално само банкови такси. Има актив, който не се ползва, за него до сега са начислявани счетоводни амортизации. Как стои въпросът за начисляването им през тази година. Ще може ли да се подаде декларация за без дейност, ако се начислят амортизации (с които ще се увеличи ФР), данъчни амортизации няма да се начисляват. Счита ли сез че дружеството е без дейност, ако има начислени амортизации? Може ли да се възползваме от облекченията за НЕподаване на ГОД и ГфО в ТР, ако попадаме в условията на ДР на ЗСч?
#1 | 02.07.2021, 08:24
Публикации: 833 / 69
Ако дружеството не работи, то тогава за актив как ще се начислява амортизация, след като не се ползва?
#2 | 02.07.2021, 08:56
Публикации: 15 / 0
Точно така мисля и аз все пак. Трябва да направим консервиране на актива, макар че той си се амортизира и от самото стоене. Става въпрос за автомобил, за който няма никакви разходи, вкл. и ГО. Просто се чудех дали самия разход за амортизация попада в числото развиване на дейност или не.
#3 | 02.07.2021, 09:01
Публикации: 11956 / 2182
 Трябва да направим консервиране на актива,

Точно това трябва да направите, за да спрете начисляването на амортизация. Ако все пак продължите / което ще е така , ако не консервирате / напълно отговаряте на определението за дружество без дейност по ДР на ЗСч . Сами по себе си счетоводните разходи за амортизация не Ви правят дружество с дейност.
#4 | 02.07.2021, 09:15
Публикации: 15 / 0
Благодаря Ви за мнението, точно това исках да разбера. Така или иначе тези разходи не са данъчно признати, няма да формирам печалба или загуба, защото за данъчни цели активът не се амортизира съгл. чл. 59. От ЗКПО. Питането ми се породи оттам дали НАП ще ми търсят подаване на ГДд заради тези разходи за амортизация, защото ако съм недействащо дружество, нямам задължение за подаване на ГДД, само по желание или ако декларирам други данъци за внасяне или други обстоятелства.
#5 | 02.07.2021, 12:58
Публикации: 91 / 2
СС № 4 - ОТЧИТАНЕ НА АМОРТИЗАЦИИТЕ

Този стандарт не се отнася за следните активи, които се считат за неамортизируеми:

г) (изм. - ДВ, бр. 86 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) неупотребявани в дейността на предприятията:                                                                                                                                                                           - консервирани за периода, през който не се употребяват - активи, които независимо от причините са изведени от употреба за минимум дванадесет месеца, след изтичането на които се очаква предприятието отново да ги въведе в употреба; за признаването на активи като консервирани е необходимо предприятието да направи: икономическа обосновка за вземането на решение за консервацията на активите; план с конкретните процедури за осъществяване на консервацията; изискванията, при изпълнението на които ще се осъществи повторното въвеждане на активите в употреба, както и прогноза за осъществяването на тези изисквания;
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група