Освобождаване от работа

06.07.2021, 23:40 589 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

06.07.2021, 23:40
Публикации: 3 / 0
Здравейте, работодателя иска да ме съкрати по чл. 328 ал. 1.с 1 месец предизвестие от негова страна. Въпроса ми еще имам ли право на платена максимална  борса? А именно, как се смятат 3-те години от последната борса. От 1-ят ден на платената борса, или от последен ден на последната борса, започват да се отброяват тези 3 години.. И съкратена по чл. 328 ще мога ли да отида на тази платена борса. Благодаря Ви предварително.
#1 | 07.07.2021, 00:32
Публикации: 175 / 6
Здравейте, работодателя иска да ме съкрати по чл. 328 ал. 1.с 1 месец предизвестие от негова страна. Въпроса ми е - ще имам ли право на платена максимална  борса? А именно, как се смятат 3-те години от последната борса. От 1-ят ден на платената борса, или от последен ден на последната борса, започват да се отброяват тези 3 години.. И съкратена по чл. 328 ще мога ли да отида на тази платена борса. Благодаря Ви предварително.
Здравейте!
Първо - щом е по чл. 328, ал. 1 - първо имате право на обезщетение по чл. 222, ал. 1.
Трите години (за обезщетение за безработица) се смятат от датата на отпускане на предишното обезщетение.
Дали ще е минималния размер или нормалния - зависи от другите неща, които не казвате.
#2 | 07.07.2021, 00:35
Публикации: 7602 / 1145
Чл.328, ал.1 дава право на "пълна борса". Ако 3 години преди това не сте получавали обезщетение за безработица.
Трите години се броят от датата на отпускане на предходното обезщетение
#3 | 07.07.2021, 00:39
Публикации: 7602 / 1145
Дали ще е минималния размер или нормалния - зависи от другите неща, които не казвате.
От кои други неща зависи дали размера на обезщетението за безработица ще е минимален или максимален? Освен основанието за прекратяване на ТД  и времето от предходната борса?
Друг въпрос е дали въобще има право на обезщетение или не.

#4 | 07.07.2021, 00:42
Публикации: 3 / 0
Относно чл. 222, ще подпиша допълнително споразумение между мен и работодателя, че не желая изплащане в следващия 1 м.
#5 | 07.07.2021, 00:53
Публикации: 175 / 6
Там не е въпрос на желание, а дали ще започнете нова работа!
От НОИ няма да Ви отпуснат обезщетението за безработица, преди да мине срока по чл. 222. Ще получите три разпореждания - „Отпускам“, „Спирам“ и накрая - „Възобновявам“!
#6 | 07.07.2021, 00:55
Публикации: 175 / 6
От кои други неща зависи дали размера на обезщетението за безработица ще е минимален или максимален? Освен основанието за прекратяване на ТД  и времето от предходната борса?
Друг въпрос е дали въобще има право на обезщетение или не.
Чл. 54б, ал. 3 и 4 КСО
#7 | 07.07.2021, 01:22
Публикации: 7602 / 1145
Чл. 54б, ал. 3 и 4 КСО
Е, това е основанието за прекратяване на ТД,  което в случая не е ограничение (чл.328, ал.1) и 3-годишния период от предходната борса (тук питащия поиска разяснение).   Вие казахте,че има и друго. Попитах Ви, тъй като не се сетих какво е това "друго"
#8 | 07.07.2021, 01:23
Публикации: 7602 / 1145
Относно чл. 222, ще подпиша допълнително споразумение между мен и работодателя, че не желая изплащане в следващия 1 м.
Такова споразумение няма никаква юридическа стойност. Не може да се откажете от свое право.
Колегата Ви е обяснил какво става на практика.
#9 | 07.07.2021, 10:21
Публикации: 175 / 6
Е, това е основанието за прекратяване на ТД,  което в случая не е ограничение (чл.328, ал.1) и 3-годишния период от предходната борса (тук питащия поиска разяснение).   Вие казахте,че има и друго. Попитах Ви, тъй като не се сетих какво е това "друго"
Добро утро!
Добре, признавам си - оставих „вратичка”, защото в момента си мислех, че има и друго.
Минимален размер на обезщетение за безработица има при посочените изключения.

А на питащата ще напомня - не се съкращава човек, а щат, бройката. При отпадане на необходимостта. На работника се прекратява трудовия договор.
#10 | 07.07.2021, 12:21
Публикации: 3 / 0
Да, прекратява се ТД, но с 1 м. предизвестие за съкращение. Нали?
#11 | 07.07.2021, 12:32
Публикации: 7602 / 1145
Да, прекратява се ТД, но с 1 м. предизвестие за съкращение. Нали?
С предизвестие от 1 до 3 месеца, според това което е записано в ТД.
#12 | 07.07.2021, 12:34
Публикации: 175 / 6
Да, прекратява се ТД, но с 1 м. предизвестие за съкращение. Нали?
Първо - предизвестие, според договора. 7 дни след заповедта за прекратяване на ТД - регистрация в Бюрото по труда. От там уведомяват НОИ, които отпускат и веднага спират обезщетение за безработица
Второ - обезщетението по чл. 222 - за не-започване на работа или започване, с по-ниско възнаграждение. За целта се подписва декларация, след изтичане на единия месец.
Трето - НОИ възстановява обезщетението.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група