Д1 от ЗП, подадена от ФЛ

13.08.2021, 12:26 853 2

13.08.2021, 12:26
Публикации: 9366 / 1574
ЗП осигурява съпругата си по чл.4, ал.9 и подава Д1. Д1 се подава с ПИК от данъчно задълженото лице ЗП (посочен като ЮЛ в стария сайт на НАП), осигурител - ЕГН на ЗП.
В новия сайт на НАП като вляза с ПИК имам две ДЗЛ - име, ЕГН, и същото ими, ЕГН. Кое е ФЛ, кое е ЗП.... Подадох Д1 и се оказа, че е подадена от ФЛ, а не от ЗП. Декларацията е приета, задължението се появи в справката за задължения на съпругата (проверено с нейния ПИК).
Според вас нужно ли е да заличавам тази Д1 и да я подам отново чрез ЗП (ако улуча кои ред какво значи) или да оставя нещата така. В края на краищата Д1 е приета, осигурител е същото ЕГН, вид осигурен е същия...
#1 | 13.08.2021, 14:08
Публикации: 4400 / 737
Не знам отговора, но ми се струва добре подаването да продължи, както е било досега (от ЗП). Не се знае кога какво ще измислят от НАП, да не търсят после съпругата-ФЛ за нещо, което не е правила реално. Щото нали май можеше "просто" ФЛ да е работодател в определени случаи...  знам ли?!?
#2 | 13.08.2021, 14:21
Публикации: 175 / 7
От моята гледна точка - въпросът не е никак сложен!
Всяко физическо лице има ИЕК - ЕГН и има зависимост - "едно лице = едно ЕГН".
От друга стана - едно ФЛ може да бъде ДЗЛ чрез няколко ЮЛ. Например - РЗП, СОЛ - свободна професия, занаятчия ... Такова ЮЛ има същия ЕИК - ЕГН-то на ФЛ.
Текста в КСО - "Съпрузите на лицата ... могат да се осигуряват по свое желание и за своя сметка ..." означава само, че ОВ не са разход за ЗП `в случая. Но се внасят с ЕИК на ЗП.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група