Трудов договор с Агенция по заетостта и граждански договор

27.10.2021, 16:24 950 3

27.10.2021, 16:24
Публикации: 90 / 1
Здравейте, имам следното питане относно изплащане на суми по граждански договор с пенсионер, който обаче има трудов договор с Агенция по заетостта за гледане на внуче. Изплаща му се възнаграждение по този трудов договор в размер на МРЗ. В този случай върху възнаграждението по ГД, ако е под МРЗ след приспадане на разходите за дейността, се дължат здравна осигуровка и данък, нали така. Притеснява ме че е трудов договор с Агенция по заетостта, дали няма да направят проблем на лицето?
#1 | 27.10.2021, 16:59
Публикации: 9299 / 1558
 В този случай върху възнаграждението по ГД, ако е под МРЗ след приспадане на разходите за дейността, се дължат здравна осигуровка и данък, нали така.

Няма значение дали е под или над МРЗ - щом има ТД, то задължително се удържат ЗО, а ДОО - по желание на лицето. Данък винаги си има.
Колкото за проблемите с АЗ - не зная. Проверете условията, при които и сключен ТД.
#2 | 27.10.2021, 18:26
Публикации: 90 / 1
Благодаря!
#3 | 28.10.2021, 14:30
Публикации: 2116 / 147
Здравейте, имам следното питане относно изплащане на суми по граждански договор с пенсионер, който обаче има трудов договор с Агенция по заетостта за гледане на внуче. Изплаща му се възнаграждение по този трудов договор в размер на МРЗ. В този случай върху възнаграждението по ГД, ако е под МРЗ след приспадане на разходите за дейността, се дължат здравна осигуровка и данък, нали така. Притеснява ме че е трудов договор с Агенция по заетостта, дали няма да направят проблем на лицето?

Не са ГД - договорите за гледане на внуче. Дори да бяха, пак има пълни осигуровки.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група