Деклариране на продажба на дружествени дялове в Декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ

08.02.2022, 10:36 4209 9

08.02.2022, 10:36
Публикации: 32 / 1
Здравейте, съдружник в ООД продава всичките си дружествени дялове. Попълвам Декларация по чл. 50 с Приложение 5, Таблица 2 с код 508, но начислява данък от 10%. Според ЗДДФЛ чл. 46 (3) Ставката на данъка е 5 на сто за доходите по чл. 38, ал. 1. Може ли да ми помогнете, тъй като за пръв път попълвам декларация за такъв тип доход?
#1 | 08.02.2022, 11:07
Публикации: 11944 / 2180
В чл.38 ал.1 става дума за ликвидационен дял. Вашият случай такъв ли е ?
#2 | 08.02.2022, 11:08
Публикации: 32 / 1
Да, съдружникът продава всички свои дялове на друг съдружник, което е ликвидационен дял доколкото четох.
#3 | 08.02.2022, 13:31
Публикации: 309 / 37
Да, съдружникът продава всички свои дялове на друг съдружник, което е ликвидационен дял доколкото четох.

Ами изглежда не е ликвидационен дял, а продажба на дялове.
#4 | 08.02.2022, 14:43
Публикации: 148 / 11
Това не е ликвидационен дял, а доход от продажба на финансови активи. Правилно сте се ориентирали при попълването, но спред мен не дотам в тълкуването :)
#5 | 08.02.2022, 14:45
Публикации: 32 / 1
Да, благодаря на всички! Изясни ми се - когато фирмата откупува дяловете е ликвидационен дял, а когато ги откупува друг съдружник не е и се облага с 10% данък.
#6 | 09.02.2022, 08:02
Публикации: 2116 / 147
Да, благодаря на всички! Изясни ми се - когато фирмата откупува дяловете е ликвидационен дял, а когато ги откупува друг съдружник не е и се облага с 10% данък.

Ако мислите, че фирмата може да откупува собствените си дялове, нещо се обърквате явно по аналогия на АД, където е възможно обратно изкупуване на акции.
#7 | 31.01.2023, 12:28
Публикации: 105 / 6
Здравейте!
Продажба на дружествени дялове. Съдружници 50/50 в ООД, продават дяловете си, дружеството вече е ЕООД.  Има авансово плащане по сметките на физическите лица /съдружници/ в средата на декември 2022г. На 20.01.2023 е реализирана продажбата. /аз разбирам по- късно, че сделката се е състояла/.  Има обаче неизплатени дивиденти на двамата съдружници към 31.12.2022г.  /съответно към датата на продажбата/ Предвид, че собствеността е сменена, могат ли сега да бъдат изплатени?
#8 | 31.01.2023, 13:06
Публикации: 9322 / 1567
Ако решението за разпределяне на дивидент е взето преди продажбата на дяловете и в разчетните сметки имате "задължение към съдружник А" и "задължение към съдружник Б", то сумата може да бъде изплатена сега или когато и да е.
Ако дивидентите не са разпределени преди продажбата на дяловете, вече няма как да разпределяте каквото и да е в полза на бившите собственици.
#9 | 31.01.2023, 14:15
Публикации: 105 / 6
Много благодаря!
Предвид, че авансовото плащане е през декември 2022г., което е и окончателната стойност на сделката, а реалното прехвърляне е през януари 2023г., декларирането на резултата от сделката /за физическите лица/ ще е с декл. по чл.50 за 2023г,- през 2024г.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група