Изплащане продадени картини в галерия

12.03.2022, 16:24 1108 1

12.03.2022, 16:24
Публикации: 1 / 0
Здравейте, към нашия музей (бюджетно предприятие) имаме обект галерия, в който художници оставят картини за продажба, като ние получаваме 20% от стойността на картината. Художниците са физически лица и после изплащаме техния дял с граждански договор. Ако минаваме прихода от картината и после разхода за художника през с-ка 4071 (&24-04), тогава как договорът да се отрази през &202? Колеги правят следните счетоводни записвания: 1. 3040/4071 - завеждане картината по дост. цена 2. 5013/7114 - продадена картина продажна цена 3. 4071/5013 - изплащане картината на художника 4. 6114/3040 - отчетна стойност на продадената картина. Аз, обаче, продължавам да изпитвам съмнение, че тези кореспонденции са вярни, защото изплащането е станало чрез граждански договор. Моля за мнения, ако някой има подобен казус.
#1 | 12.03.2022, 23:06
Публикации: 4400 / 737
Подобен казус ми е далечен и просто хвърлям случайни мисли, но "Художници оставят картини за продажба" ми звучи като вие да сте просто посредници между художниците и клентите, за което посредничество получаване възнаграждение. Ако е така не ми се струва редно да завеждате картините балансово, защото не ги купувате и не стават ваша собственост. Бих помислил за временно завеждане по 9110 или 9120, докато са при вас, и за целите на контрола. Паричния поток през някоя разчетна сметка, а разликата между полученото от купувача и предаденото на художника - приходи от услуги.

Има и още нещо - ако отчитате цялата стойност на картината (а не само възнаграждението за посредничеството) като услуга ще трябва да плащате данък по ЗКПО върху цялата сума, а не само върху възнагражвението, което е реалния приход за вас. Издавате ли касови бележки от КА за продажбите? Интересно е и ако клиентът поиска фактура какво става - вие продавате нещо, което не притежавате?

Това за граждансите договори също ми звучи малко объркващо - при нормален договор между вас и художника вие сте тези, които извършване услугата по ГД (посредничеството) и трябва да получавате възнаграждение, а не художниците. Пък и през §02-02 - не художниците ви правят услуга, която да плащате като възнаграждение, обратното е. А осигуровки?

Тези художници не са ли някакви СОЛ или свободни професии, които си плащат данъци и осигуровки?

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група