Продажба на лични вещи и годишна декларация по чл. 50

21.03.2022, 16:48 2883 7

21.03.2022, 16:48
Публикации: 21 / 0
Здравейте,

наша клиентка е разпродавала колекцията си от кукли (със сантиментална, а не антикварна стойност) през 2019г., 2020г. и 2021г. Други колеги са подали ГДД по чл. 50 с Приложение 2 за търговия за 2019г. и 2020г.
Но според мен това не е основна дейност на момичето, не го прави с цел печалба, а разходооправдателните документи за кукли, закупени преди 10-15 години са мираж.

Според вас как трябва да третирам сумите, получени чрез Спиди и Еконт? Дали да подам декларацията както до сега или да не подаваме въобще (през 2019г. са я търсили точно заради неподадена в срок ГДД)? Или да подам с приложение, в което да впиша, че сумите са лични вещи, но има ли такова приложение?

Моля за съвет! Благодаря!
#1 | 21.03.2022, 17:54
Публикации: 9339 / 1571
според мен това не е основна дейност на момичето - това не е критерии. Всички доходи /по принцип/ са облагаеми.
не го прави с цел печалба, - а за какво? За благотворителност ;) Нали продава за да изкара някой друг лев :)
Ако смятате, че това са лични вещи и можете да го докажете /напр. снимки от обявите за продажба/ - приложение 13, част І Необлагаеми доходи, придобити през годината, ред 1003 Доходи от продажба или замяна на движимо имущество, освободени от облагане на основание чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗДДФЛ, в т.ч.

Други колеги са подали ГДД по чл. 50 с Приложение 2 за търговия за 2019г. и 2020г. А внесени ли са осигуровки за тези приходи и попълнили ли са Т1 и Т2?
#2 | 22.03.2022, 09:59
Публикации: 21 / 0
Благодаря за включването!

Да, може да се докаже. Има доста снимки през годините.

За 2019г. и 2020г. има внесени осигуровки, че даже и глоба за пропуснат срок за подадена годишна д6 :D
#3 | 22.03.2022, 10:05
Публикации: 11961 / 2184
Малко по темата и не съвсем :
Тази "акция" на НАП по отношение на продажби чрез куриер от физически лица е според мене доста компромисно решена - идеята е да се съберат все пак някакви пари. Малко е повече от нищо. Ако се стигне до това някой да доказва , че продава лични вещи / особено дрехи / не ми е твърде ясно как чрез снимки ще докаже, че тези дрехи са негови и стари. Познавам доста хора, които купуват дрехи от магазините втора употреба и ги продават за лични. Тези дни попълних една декларация на такова лице като отразих и осигуровки. Въпросното лице отишло да попита в НАП "така ли трябва" и "една жена" казала, че може без осигуровки / което категорично не е вярно /. Подал без осигуровки. Сигурна съм, че няма и да има проблем.Ей такива работи...
#4 | 22.03.2022, 16:33
Публикации: 21 / 0
Не съм убедена, дори, че този вид приход от куриерски фирми се следи напълно.
По скоро има годишна декларация - всичко е наред, няма да ровим за осигуровки, нито пък за отчети. Малко както със справките по чл. 73, ал. 6 - следи се дали са подадени, но сумите не се засичат с Декл. обр 1.  :blink:  Както казваш, delphine, по - добре да влязат някакви приходи, от колкото нищо.
#5 | 22.03.2022, 21:42
Публикации: 94 / 0
Е как да не се засичат... Засичат се с декл. 6.

Не съм убедена, дори, че този вид приход от куриерски фирми се следи напълно.
По скоро има годишна декларация - всичко е наред, няма да ровим за осигуровки, нито пък за отчети. Малко както със справките по чл. 73, ал. 6 - следи се дали са подадени, но сумите не се засичат с Декл. обр 1.  :blink:  Както казваш, delphine, по - добре да влязат някакви приходи, от колкото нищо.
#6 | 23.03.2022, 07:34
Публикации: 11961 / 2184
Е как да не се засичат... Засичат се с декл. 6.

Кое по-точно се засича?
#7 | 09.06.2022, 13:40
Публикации: 12 / 1
Трябва да подам Декларация за самоосигуряване на физическо лице, което ще продава през еконт. Като какъв упражнява дейност, не мога да измисля. Иска ми булстат, а той е с ЕГН. Някой да ми подскаже, моля!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група