Базова заплата

17.06.2022, 09:46 1898 8

17.06.2022, 09:46
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Предстои ни въвеждане на базова заплата за определени длъжности. Моля да споделите как точно ,я формулирате в трудовия договор и вътрешните правила за работната заплата.
Благодаря предварително.
#1 | 17.06.2022, 09:56
Публикации: 2116 / 147
Какво е базова заплата.
Минимална заплата за тази длъжности ли?
#2 | 17.06.2022, 10:11
Публикации: 4456 / 754
"Минимална основна заплата за длъжността". Сложете "минимална" за да имате някаква гъвкавост, поне нагоре.
Според мен тези прагове (МОЗД) трябва да са вписани във вътрешните правила, а в ТД просто да пише "основна заплата" и съответната определена сума.
#3 | 17.06.2022, 10:29
Публикации: 2 / 0
Базова заплата ( базовата е сумата на основната заплата + процент за стаж + възнаграждение за индивидуално участие в трудовия процес) .Използва се, когато има договаряне със служител, брутната заплата да не пада под определена сума, приета за базова
#4 | 17.06.2022, 10:43
Публикации: 4456 / 754
В този случай основната РЗ и стажа са константни, индивидуалното участие е променливо, Един месец то може да е нула, друг може да е 1000 лв. От което идва, че или "базовата брутна заплата" трябва да е равна на основната плюс стажа (в случая с нулево индивидуално участие), или основната да се променя, в зависимост от участието, ако "базовата" е по-висока.
#5 | 17.06.2022, 11:26
Публикации: 2116 / 147
В този случай основната РЗ и стажа са константни, индивидуалното участие е променливо, Един месец то може да е нула, друг може да е 1000 лв. От което идва, че или "базовата брутна заплата" трябва да е равна на основната плюс стажа (в случая с нулево индивидуално участие), или основната да се променя, в зависимост от участието, ако "базовата" е по-висока.

И аз мисля така.
#6 | 17.06.2022, 11:27
Публикации: 2116 / 147
Задължително трябва да ги има в ВПРЗ, а  в ИТД- също може.
#7 | Днес в 11:11
Публикации: 4 / 0
Здравейте, виждам, че темата е стара, но трябва да подпиша договор скоро.

Основното трудово възнаграждение е в размер на 933 лв, а базовото – 2800 лв.

Това означава ли, че бъдещият ми работодател може да избере да не ми плаща базовата заплатаа само основната ако резултатите не му допаднат пореди една или друга причина?

Ето цитат от договора:

3. С базова месечна работна заплата 2800 лева (две хиляди и осемстотин ), изплащана еднократно всеки месец до 17-то число на месеца, следващ месеца, за който се полага, която включва възнагражденията по т. 4 и т. 5, букви

4.С основно месечно трудово взнаграждение 933 лева (деветстотин тридесет и три), изплащано еднократно
5
И при следните други условия:
a/ С допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит - 1.00% за всяка година трудов стаж и професионален опит (общо [скрито]%), в размер на [скрито] лева (седемдесет и четири лв. и шестдесет и четири ст.), изплащано еднократно всеки месец,
работодателят по своя преценка има право ежемесечно да изплаща допълнително възнаграждение за индивидуално участие в трудовия процес в размер до 1792.36 лева (хиляда седемстотин деветдесет и два лв. и тридесет и шест ст.), който размер сумарно с размера на посочените в т. 4 и т. 5, буква "а", не може да бъде по-мальк от размера на базова месечна работна заплата. Това допълнително възнаграждение, както и другите елементи на базовата месечна заплата, се изплащат пропорционално на отработеното време.
Приетите от работодателя Втрешни правила за работната заплата се прилагат за настоящото индивидуално трудово правоотношение.
в/ работодателят по своя преценка има право да увеличава основното....
#8 | Днес в 11:24
Публикации: 4456 / 754
Ми то си е написано: "работодателят по своя преценка има право ежемесечно да изплаща допълнително възнаграждение за индивидуално участие в трудовия процес в размер до 1792.36 лева", само дето теоретично тази преценка трябва да е регулирана във вътрешните правила.

Та, сигурна ви е основната заплата 933 и процента за стаж, ако имате, останалото е несигурно и може и да не го получавате изцяло или редовно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група