Счетоводство - фотоволтаична централа

04.01.2023, 12:52 1691 1

04.01.2023, 12:52
Публикации: 148 / 11
Здравейте, Колеги!
Честита Нова година на всички! Да ни носи здраве и успехи!

Мой приятел се кани да стартира бизнес, състоящ се в изграждане на малка фотоволтаична централа, която да продава ел. енергия на пазара. Иска да регистрира ЕООД, което да регистрира по ЗДДС, за да може да ползва ДК при покупката и изграждането на инсталацията. След това ще начислява ДДС на фактурата си за продажба на ел. енергия.
Помоли ме за консултация относно данъчно-счетоводните аспекти на дейността, но на мен ми липсва експертиза. Ако имате подобни клиенти, ще се радвам да споделите литература, или други източници, от които да се ориентирам за евентуални специфики в тази дейност. Идват ми на ум три неща:
1) фирмата ще трябва да се регистрира с достатъчно голям капитал, за да може да се изгради системата. Предполагам на НАП няма да им хареса допълнителна вноска от собственика когато дойдат на проверка за възстановяването...
2) Земята, върху която ще е инсталацията е на баща му, така че предполагам трябва да се сключи договор за наем на земята, но не знам дали ще трябва да се уреждат някакви специфики по повод строежите, върху нея...
3) има ли някакви допълнителни справки-декларации, които да се подават по силата на някой специфичен нормативен акт?

Моля за съдействие! Ако някой има опит, възможност и желание, може да ми пише и координатите си да направим консултация по казуса.

Поздрави!
#1 | 04.01.2023, 13:43
Публикации: 25 / 16
Здравейте,
Честита Нова година и на Вас.
Няма пречка да има допълнителна вноска от собственика,след като източникът на средствата е законен.Но в случая мисля,че трябва да е оформено като заем от собственика,защото допълнителните вноски се правят при временни затруднения на дружеството или както Вие пишете дружеството да бъде регистрирано с по-голям капитал.
Относно земята трабва да имате сключен договор за учредено право за ползване със собственика на  същата и за целта да се плати сумата, за която сте се договорили съгласно договора.Мисля,е този договор трябва да бъде поне 10 години,тъй като централата със сигурност ще се експлоатира поне толкова.0887569707 - Албена Илиева
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група