Регистрация по ЗДДС и данък при единична продажба

21.04.2023, 05:53 441 2

21.04.2023, 05:53
Здравейте,

Новоучредено дружество, нерегистрирано по ЗДДС закупува УПИ от физ лице с цел строеж. Впоследствие се отказва и решава да продаде имота за 290 000 €. Дружеството няма никакви други приходи и разходи. Въпросите са ми следните:
С датата на прехвърляне на имота издаваме опростена фактура за 290 000€ и тук ни възниква задължението до 7 дневен срок да подадем заявление за регистрация по ЗДДС? На тази продажба не се дължи ДДС, защото фирмата към момента на сделката е била лице, което не е било регистрирано по ЗДДС? След като бъдем регистрирани, трябва да изчакаме 12 месеца, за да подадем документи за дерегистрация (заради оборота)?
Има ли някакво писмо на НАП, за подобни случай, когато с една фактура се преминава прага за регистрация по ЗДДС?
#1 | 21.04.2023, 08:02
Публикации: 11978 / 2191
Има ли някакво писмо на НАП, за подобни случай, когато с една фактура се преминава прага за регистрация по ЗДДС?

Има, но не писмо, а ЗДДС.

Скрит текст :
#2 | 21.04.2023, 09:56
Добре аз не съм дал всички данни.

С чл.96 ал.3 съм минавал на проверка при продажба на едно Инфинити "Товарен автомобил" и в обясненията писах, че не съм го включил в оборота, защото е ДМА използвано в дейността на фирмата.

Тук обаче фирмата никога не е извършвала дейност, учредена е с цел да закупи този имот и да построи 4 фамилни къщи с цел продажба, т.е. ще трябва да подам заявление за регистрация по ЗДДС, защото това е и основната дейност на фирмата. Отбелязали сме търговия КИД 68.10   Покупка и продажба на собствени недвижими имоти
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група