СОЛ в няколко дружества и през БУЛСТАТ

02.05.2023, 10:57 579 2

02.05.2023, 10:57
Публикации: 4 / 0
Здравейте, колеги,

ФЛ е съдружник СОЛ в 2 дружества и е подало само начало на трудова дейност в тях, тъй като има регистрация и като упражняващ свободна професия с осигуряване през БУЛСТАТА с избран авансов месечен осигурителен доход 710лв. с ОЗМ.

През БУЛСТАТ-а си прекъсва дейност през април. За март включително Д1 e подадена. До тогава няма изплащан личен труд в дружествата. Но през април си изплаща личен труд и от двете дружества - 2000лв от едното и 1000лв от другото.

Това, което мисля да направя е за април да подам Д1 с код 12 през дружеството, изплатило му 2000 (като пусна с ОКД-5 и за осигуряване през него, което не знам дали изобщо е необходимо принципно) + Д6 за данъка и Д1 с код 90 само с данъка в другото дружество. Тъй като осигуряването може да е само през един осигурител, според мен не е необходимо да е 3400 осигурителният доход в дружеството, през което се осигурява лицето, за да имаме основание да декларираме с код 90 изплатените доходи, когато едно лице получава възнаграждение за личен труд и е СОЛ само с трудова дейност. Второто дружество така или иначе не може да пусне Д1 с код 12 да допълни осигуряването.
Друг вариант, който ми идва на ум, е да пусна Д1 през първото дружество с по-висок осигурителен доход, за да му влезе в изчисляването на евентуални обезщетения по КСО. Или накрая направо ще му изравня осиг. доход на годишна база.

Правилно ли разсъждавам според Вас? Пропускам ли нещо?
И нали трябва да си подам и Д6 за данъка и през второто дружество ?

Предварително благодаря на отзовалите се  :smile1:
#1 | 02.05.2023, 15:20
Публикации: 9367 / 1574
Д1 с код 12 през дружеството, чрез което е декларирал самоосигуряване. Д1 с код 90 в другото, дето има личен труд. Д6 с код 8 и от двете дружества, в които има възнаграждение за личния труд.
Ако е имал дейност в някое от дружества (или в двете), в 7-дневен срок след спиране на самоосигуряването по БУЛСТАТ е трябвало да подаде ОКД5 с начало на осигуряване

Върху какъв доход между минимума и максимума ще се самоосигурява, си е негов избор. Зависи от ритмичността на възнаграждението за ЛТ,  дали иска сега да внася повече или догодина да довнася. Обезщетенията от НОИ така или иначе ще бъдат преизчислени върху реалния доход
#2 | 02.05.2023, 17:27
Публикации: 4 / 0
Много благодаря  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група