Проформа фактура (Proforma Invoice) и протокол по чл. 117 от ЗДДС

10.06.2023, 19:11 513 2

10.06.2023, 19:11
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Здравейте,
Нашият клиент е закупил лицензи за софтуер от ЕС и страни извън ЕС, които в последствие продава (отново към ЕС и трети страни). Покупките са оформени с плащане, проформа фактура и приемно-предавателен протокол. По една или друга причина, която клиентът не желае да сподели, доставчиците на лицензирания софтуер от ЕС и страни извън ЕС не могат да му издадат фактура (invoice). Въпросът ми е: Достатъчно ли е наличието на проформа фактура (proforma invoice), приемно-предавателен протокол, и 100% плащане по банков път, за да бъде съставен протокол по чл. 117 от ЗДДС?
Става дума за стандартно приложим софтуер, но не на технически носител.
Предварително благодаря.   
#1 | 10.06.2023, 21:36
Публикации: 4400 / 737
За другото не знам, но проформа-фактурата не е документ, който да оправдава сделката. Тя е по-близо до оферта или друг документ, в който пише какво ще се продава и за колко ще се продава. Близко е и до салфетка, на която е драснато същото нещо :)

Стои и въпросът от кого (ФЛ, ЮЛ) вашият клиент е купил лицензите, сега като какъв ги продава, дали има право да ги продава и т.н.

#2 | 10.06.2023, 22:53
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
За другото не знам, но проформа-фактурата не е документ, който да оправдава сделката. Тя е по-близо до оферта или друг документ, в който пише какво ще се продава и за колко ще се продава. Близко е и до салфетка, на която е драснато същото нещо :)

Стои и въпросът от кого (ФЛ, ЮЛ) вашият клиент е купил лицензите, сега като какъв ги продава, дали има право да ги продава и т.н.

Юридическо лице е, има подписани договори и приемно-предавателни протоколи, а дали има право да ги продава, макар да е резонен въпрос, ние няма как да проверим.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група