Себестойност на продукция

14.07.2023, 00:29 1397 5

14.07.2023, 00:29
Публикации: 8 / 3
Водя счетоводство на зъботехническа лаборатория и формирам себестойност на произведените продукти в края на година за целия текущ период(година). В СС2 нямам въведено изискване да се формира себестойност всеки месец. Може ли някой колега да ми помогне дали има някъде нормативно задължение да формирам себестойност всеки месец, защото се притесних да не съм в нарушение като формирам себестойност веднъж годишно. Логиката ми беше , че фирмата не е регистрирана по ДДС и не подавам месечни декларации, а себестойността ми трябва при годишното приключване за формиране на годишен финансов резултат.
#1 | 14.07.2023, 09:35
Публикации: 11974 / 2191
СС 2

Себестойност

8.5. Предприятията определят организацията за отчитане на разходите и начина на формиране на себестойността на продукцията и услугите съобразно изискванията на този стандарт и спецификата на производствената дейност, и вида на произвежданата продукция. Тази организация е елемент на счетоводната им политика и се прилага системно най-малко през един отчетен период.

дали има някъде нормативно задължение да формирам себестойност всеки месец
Не.
#2 | 14.07.2023, 10:51
Публикации: 4400 / 737
Хммм... счетоводната политика, съответно формирането на себестойността, като част от нея, не се ли прави занапред, а не след изтичането на годината?
#3 | 14.07.2023, 13:14
Публикации: 2116 / 147
Направете си разходни норми и всеки месец да Ви вадят от програмата какво са правили, за да можете да изписвате.
Иначе ще натворите такива батаци при клиента, че нямам думи да ги опиша.

Самите зъболекари да си сметнат средно - колко марли, колко памуци, колко медикаменти, какви точно, колко струват, защото някои са много скъпи, особено за плобми, за мостове, за инпланти. Има програмни продукти, които имат "рецепти" и ще Ви помогнат. Да играчка е, но няма друг законен начин да изпишете материалите.
#4 | 14.07.2023, 13:15
Публикации: 2116 / 147
Тъкмо ще знаят и доколко са им адекватни цените, че  и това им куца, защото нито материални разход си знаят, нито труда по дейности, без да формират себестойност.
#5 | 22.03.2024, 05:15
Публикации: 160 / 22
Ако една автокъща е купила кола и не може да я продаде цяла, а продава части от закупенаната кола  - КТ 702 или КТ 701? Автоморгите как осчетоводяват?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група