Фирмена сметка и Revolut

26.03.2024, 16:20 798 9

26.03.2024, 16:20
Публикации: 3 / 0
Привет. Ще карам по същество - мога ли от фирмена сметка, която е в долари, да местя парите в Revolut сметката ми? Тази в револют е лична сметка и смятам да преведа парите с карта/Apple Pay, а не с банков превод

Фирмената сметка е за ЕООД и е към ДСК, ако е от значение.
#1 | 26.03.2024, 16:28
Публикации: 9370 / 1574
След като ще превеждате ОТ фирмената сметка, а тя е в Банка ДСК - попитайте в банката дали технически има възможност за такива прехвърляния /преводи/.
А счетоводителя си попитайте дали имате основание да го правите и при какви условия
#2 | 26.03.2024, 16:30
Публикации: 3 / 0
След като ще превеждате ОТ фирмената сметка, а тя е в Банка ДСК - попитайте в банката дали технически има възможност за такива прехвърляния /преводи/.
А счетоводителя си попитайте дали имате основание да го правите и при какви условия

Технически има възможност, вече съм го правил от личната ми сметка в ДСК. Имам и карта към фирмената, така че е възможно и от там. Остава само въпросът дали това няма да се брои като вид разход и да се искат обяснения/документи, понеже самата дейност е фрийланс във Fiverr
#3 | 26.03.2024, 16:34
Публикации: 9370 / 1574
Остава само въпросът дали това няма да се брои като вид разход и да се искат обяснения/документи, понеже самата дейност е фрийланс във Fiverr
За разход едва ли ще се брои, но е много вероятно да се окаже, че дължите някакви данъци върху тази сума. Точно за това първо разговаряйте с Вашия счетоводител. Има много варианти
#4 | 26.03.2024, 16:47
Публикации: 4400 / 737
Най-общо, добре е да свикнете, че фирмената сметка и личната сметка са различни неща и с различни цели, така както фирмените и личните разходи са различни неща :)
#5 | 26.03.2024, 23:16
Публикации: 160 / 22
И защо не си направиш фирменна в Револют ?
#6 | 27.03.2024, 15:34
Публикации: 3 / 0
И защо не си направиш фирменна в Револют ?

Не това е целта, целта беше да използвам изкараните пари за лични средства. Обезмисля се цялото това ако ползвам фирмена сметка на Револют, но говорих със счети вече. Нов съм с ЕООД и се оказало, че това било често задаван въпрос (и всеки с различен отговор  :hmmm:)
#7 | 27.03.2024, 15:48
Публикации: 9370 / 1574
целта беше да използвам изкараните пари за лични средства.
Ей това не може да стане без плащане на данъци.

  и се оказало, че това било често задаван въпрос (и всеки с различен отговор )
Отговорите не са различни - варантите са различни, условията са различни, възможностите за такива преводи не са малко :)
Слушайте Вашето си счети. То най-добре знае какво точно става във Вашето ЕООД.
#8 | 28.03.2024, 08:41
Публикации: 11974 / 2191
Не това е целта, целта беше да използвам изкараните пари за лични средства.

Идеята е всъщност друга - личните средства да са от фирмената дейност съответно узаконени с платени данъци.
#9 | 28.03.2024, 09:40
Публикации: 30 / 1
Е, значи тогава на всяка цена  уведомете счетоводителя си за Вашите намерения и той ще Ви каже - може или не може - ако имате достатъчно нерапределена печалба това ще е дивидент , а с него следва и 5 %  данък, ако нямате печалба от минали години или дори от тази година - тогава си е заем , но и за него има особености - краткосрочен ли ще, ще го възстановявате ли , защото иначе си е скрито рапределение но  печалбата. Питайте счетоводителя си...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група