Разходи за рента в кооперация

02.04.2024, 17:33 611 10

02.04.2024, 17:33
Публикации: 19 / 0
Здравейте колеги. Имам един принципен въпрос за начисляване разхода за рента за съответната година. В дългогодишната си практика винаги съм начислявала разхода на база декари за рента, по култури разбити по пера,примерно пшеница, слънчоглед и т.н. В смисъл като пряк разход с решената сума за всяка култура, примерно 60 на 40. И така разпределени 60 лв отиват в едната култура, 40 лв в другата. Зароди се спор, че не е правилно, понеже отежнявам едната култура, за сметна на другата. В смисъл 100 лв, да бъдат разпределени право пропорционално на декарите или както е взето решение за стойностите в различните култури. Кой е правилният начин и какъв съвет бихте ми дали. Рентата е в пари и в натура.
#1 | 03.04.2024, 14:54
Публикации: 41 / 7
Здравейте,
 като се знае, че задължението за начисляване на рента/аренда за земя произхожда от договор за наем/аренда на земя, в който е уговорено наемно плащане (в пари или равностойност в продукция по пазарна цена), то съвсем логично е разпределението на общата сума на задълженията по еднотипни (например за зърнопроизводство) договори да бъде право пропорционално на сбора на наетите с тези договори декари. Естествено всяко производство има специфики.
#2 | 05.04.2024, 13:17
Публикации: 19 / 0
А като е пропорционално, как би се равнила ведомостта за рента, като тя се остойностява като килограми по цена на наети те декари? В смисъл се дава 3 вида продукция, с взето решение за килограми и цени? Пропорционално се изкривява дадената продукция при освобождаване на рентата по ведомост?
#3 | 05.04.2024, 15:46
Публикации: 41 / 7
Може би ако дадете примерни данни къде какво се отнася може и да ви бъда полезна.
Много често с примери е по-лесно-
   Като е решено да се дава 100кг пшеница на декар (напр.по 0.36лв единична пазарна цена с ддс) и това прави например 36000лв разход рента по списък,аз разпределям този разход 36000лв пропорционално на декарите на всички отглеждани култури.
Това, ако правилно разбирам притеснението ви ..Може би проблемът идва от специфичните подходи за работа.

#4 | 05.04.2024, 16:38
Публикации: 19 / 0
Да, така остойностявам рентата, както се раздава по ведомост, но разпределям разхода само за декарите от пшеница примерно и ако даваме царевица, пък самия разход за рента, остойностявам на дк от царевица и т.н. Не разпределям право пропорционално на отглежданата обща земя за рента, а с направление само за културата, която стойност е на база кг по цена за самата култура. Иначе как ще се равни, ако е само в натура и се изписва от самата култура? Пример:10000 х дк наета земя, като 5000 дк по 100 кг х 0,32 ст пшеница и 5000 дк по 100 кг х 0.30 ст царевица,съотвено - разход - 32 лв разход за пшеницата и 30 лв разход за царевицата. Обща рента - 62 лв, разпределена по култури.
#5 | 05.04.2024, 21:16
Публикации: 41 / 7
Да, отделяме част от добива за да се издължим на собствениците на земя.  Използва се от някои  фирми като подход за определяне на дължимото за конкретната година плащане.
Но лично аз не мисля, че това е основание за непропорционалното разпределение на разхода в себестойността на културите. Изхождам от договора за наем пораждащ задължение за всеки отделен декар, в следствие на него и разход. Разход, който принципно ще го има за всички наети декари дори да няма добив от някой култури, да има пропаднали площи цели култури и пр.извънредни ситуации. Така мисля.  :smile1: и пак зависи какво е написано в договорите, затова наблягам, че спецификата на работа е определяща.
Същественото във вашия случай е какво става с резултата при двата варианта на работа. Може би си струва при възможност да проследите поне за една-две стопански години.
#6 | 05.04.2024, 22:07
Публикации: 19 / 0
Много благодаря за изчерпателния отговор. Договорите по принцип са за наем, определен в размер на някаква стойност и аз смятам, че се осчвтоводява ведомостта за рента, така както се калкулира за изплащане. Не мога да разбера, как пропорционално ще направя разхода, като и цените са различни на продукциите. Ако се раздава натурална рента, то би трябвало да се състави фактура или друг документ за рента, който се изписва като дадена култура. Тогава какво пропорционално съотношение имаме?
#7 | 05.04.2024, 22:09
Публикации: 19 / 0
Много благодаря за изчерпателния отговор. Договорите по принцип са за наем, определен в размер на някаква стойност и аз смятам, че се осчвтоводява ведомостта за рента, така както се калкулира за изплащане. Не мога да разбера, как пропорционално ще направя разхода, като и цените са различни на продукциите. Ако се раздава натурална рента, то би трябвало да се състави фактура или друг документ за рента, който се изписва като дадена култура. Тогава какво пропорционално съотношение имаме?
#8 | 06.04.2024, 11:00
Публикации: 41 / 7
Мисля трябва да си въведете преходен документ, например "справка за начисление" или каквото име ви харесва, в който на база решението да разпределите рентата. Тук не ви трябват имена на хора, а сбора наети декари земя, за които дължите пари-това са ви сключените договори за стопанската година. Като база е желателно да ползвате заявената земя (чл.70 и 69) за стоп.година и анкетната карта. Операцията ще бъде 602/49 и 611ан/602, втората операция на дка пропорционално ли ще е -вие решавате и трябва да можете да си го защитите.
После си правите ведомост за плащане с хората-там имате имена, декари, сума за плащане лв. Равните единствено сбора лв.по ведомост за плащане и сбора лв.  от справката за начисление по-горе. За всяко име:наети декари по рентата за един дка, после идват колони за платени пари, за дадено зърно, подписи, зърното с количество, стойност и ддс- (следва да начислите ДДС още във ведомостта за сметка на наемодателя, като сборувате поне месечно удържаното вече ДДС ще го включите в дневник продажби и СД по ЗДДС с 99999....,ще вземете 49/701и 4532 .) защото това е продажба която генерира вземане което "прихващате"от задължението ви за рента, после изписвате 701/303.Имайте ддс-то стойностно на предвид още преди решението за раздаване. Всичко това по цената на която заприходявате продукцията -трябва да е пазарна съгл.стандарта още от първото заприходяване и първото решение.
 Не е единствения, вие ще избере най удачния вариант за вашата работа. Дано не пропускам нещо :smile1: и успех

#9 | 06.04.2024, 11:23
Публикации: 41 / 7
.

#10 | 06.04.2024, 20:59
Публикации: 19 / 0
Изключително полезна ми бяхте! Много ви благодаря, аз така я осчвтоводявам, просто се беше зародил спор с колежка и исках да знам, дали аз греша! Лека вечер и благодаря отново.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група