Започване на собствен бизнес. Въпроси за форма, осчетоводяване и разрешителни.

23.04.2024, 15:07 532 7

23.04.2024, 15:07
Публикации: 3 / 0
Здравейте, искам да се занимавам с предоставяне на услуги по домовете. Имам опит в строителни дейности(боядисване, мазане, плочки и т.н), почистване, работа с компютри- (преинсталиране, смяна на термопасти и др). Искам да попитам първо за правната форма.

Някой ми казват ЕТ, но съм чела, че през ЕООД си финансово отговорен само с активите на фирмата, докато като ЕТ ако стане нещо си отговорен ти като физическо лице.

Другите ми два въпроса са свързани със счетоводство и лицензиране/разрешително.
Когато отида на място за да извърша услуга, какво издавам и как го осчетоводявам. Когато на мен са извършвали  услуги в къщи съм получавала Договор за услуга подписан и подпечатан от изпълнителя подобен на този:
https://www.fakturirane.bg/1/docs/primerni-dogovori/item/81-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%B7%D0%B0-%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B0
Касова бележка, фактура или друг финансов документ, не съм получавала. Следователно, не разбирам как се осчетоводява дейноста.
Втория ми въпрос е към коя институция да се обърна за да проверя дали мога да извършвам като услуга почистване на ламелите на климатици. Виждам, че климатичен техник го има като професия, но обучението е свързано с електрониката и работата с фреона. Почистването изцяло липсва като част от учебния материал така, че си мисля, че не е задължително да имам образователна степен за да го извършвам, но все пак искам да проверя дали ми е нужно някакво разрешително или квалификация.
#1 | 23.04.2024, 15:28
Публикации: 9381 / 1578
Касова бележка, фактура или друг финансов документ, не съм получавала. .

Касова бележка би трябвало да се издава винаги при плащане в брой. Освен в предвидените в наредбата изключения. Или при работа "на черно"
Като фирма, ЕТ или свободна професия сте длъжни да издавате фактура за извършените услуги на юридически лица, а на физическите - ако Ви поискат. Последното не означава, че приходите от услуги към ФЛ не се отчитат

Следователно, не разбирам как се осчетоводява дейноста
И не Ви е работа да го разбирате. За целта си има счетоводители
#2 | 23.04.2024, 15:44
Публикации: 4407 / 737
Струва ми се, че за изброените дейности не са нужни степени, разрешителни или лицензи... само за климатиците чета сега по разни форуми за курсове и за "поддръжка", каквото е почистването. Но това не са счетоводни въпроси.
#3 | 30.04.2024, 13:16
Публикации: 3 / 0
Касова бележка, фактура или друг финансов документ, не съм получавала. .

Касова бележка би трябвало да се издава винаги при плащане в брой. Освен в предвидените в наредбата изключения. Или при работа "на черно"
Като фирма, ЕТ или свободна професия сте длъжни да издавате фактура за извършените услуги на юридически лица, а на физическите - ако Ви поискат. Последното не означава, че приходите от услуги към ФЛ не се отчитат

Следователно, не разбирам как се осчетоводява дейноста
И не Ви е работа да го разбирате. За целта си има счетоводители



С риск да стана досадна, пак не разбирам вида документ който се издава на място в нечий дом след осъществяване на услуга. Не съм виждала някой да вади касов апарат от джоба, нито да принтира фактура(освен ако не е до бизнес  пре/пост фактум услугата).
#4 | 30.04.2024, 13:34
Публикации: 9381 / 1578
С риск да стана досадна, пак не разбирам вида документ който се издава на място в нечий дом след осъществяване на услуга.
Касова бележка, фактура, фактура и касова бележка

Не съм виждала някой да вади касов апарат от джоба
Аз пък съм виждала.

 нито да принтира фактура.
Фактурата може да е и от кочан

 освен ако не е пост фактум услугата.
Може и постфактум - свършвате услугата, след това издавате фактура /или само касова бележка/ и Ви плащат. Може и предварително да сте си подготвили документите

#5 | 30.04.2024, 13:35
Публикации: 11981 / 2193
Не съм виждала някой да вади касов апарат от джоба, нито да принтира фактура(освен ако не е до бизнес  пре/пост фактум услугата).

От сервизните фирми за обслужване на касови апарати ще Ви обяснят и предложат касови апарати или устройства в мини вариант, които се ползват масово от разносната търговия или дистрибуторите на складове и подобни. Точно се вадят от джоба.
#6 | Днес в 13:17
Публикации: 3 / 0
От сервизните фирми за обслужване на касови апарати ще Ви обяснят и предложат касови апарати или устройства в мини вариант, които се ползват масово от разносната търговия или дистрибуторите на складове и подобни. Точно се вадят от джоба.

Да за доставките мисля, че са задължени по закон, но при хора извършващи услуги по домовете не съм имала среща с някой който има мобилно устройство.
#7 | Днес в 14:27
Публикации: 4407 / 737
Това, че няма не означава, че не трябва да има :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група