Объркана банкова сметка

22.05.2024, 14:14 571 7

22.05.2024, 14:14
Публикации: 563 / 9
Здравейте, пусната фактура към фирма от ЕС за извършена услуга, подадена и във VIES, само, че клиента ни вместо по сметка на фирмата ни, плаща фактурата по лична сметка на собственика/не знам от къде я знае/, вие какво бихте направили?
1. Собственика да върне парите на фирмата от ЕС и тези да ги наредят отново по правилната сметка, като за негова сметка остава таксата за превода от левове в евро.
2.Да анулираме фактурата/ но нямаме основание, фактурата е правилна/, трябва да се анулира и VIES-а, но протокола за анулиране няма, как да се подпише от двете страни.
3. Да пуснем КТ все едно сделката е развалена и да подадем КТ във VIES.   
      По 2. и 3. собственика така и така е самоосигуряващ, ще включи този доход в декл.50 за 2024, все едно услугата е извършена между физическото лице и фирмата от ЕС, но трябва ли да прави изравняване на осигуривки за тези пари и съответно май ще трябва и регистрация по чл.97а от ЗДДС.
Така, че според мен т.1 е най- правилна, всичко друго е замазване на ситуацията.
#1 | 22.05.2024, 15:57
Публикации: 12057 / 2213
По 2. и 3. собственика така и така е самоосигуряващ, ще включи този доход в декл.50 за 2024, все едно услугата е извършена между физическото лице и фирмата от ЕС

Въобще не бих го и помислила най-вече защото не отговаря на истината.

Така, че според мен т.1 е най- правилна, всичко друго е замазване на ситуацията.

Принципно да, но бих опитала ФЛ да даде парите на фирмата и да подплатя това с един двустранен протокол, изясняващ причината. Ако е трудно да се снабдя с подписа на другата страна може би ще помисля за максимално достоверно обяснение с една декларация на собственика. Може да я подкрепите със сключен договор за сделката и др. подобни доказателства.
#2 | 22.05.2024, 17:09
Публикации: 3001 / 399
Леле, защо се вкарвате в такива филми.
Нека собственикът да преведе парите по фирмената сметка, клиентът да драсне един мейл, че преводът е направен по грешната сметка и толкова.
#3 | 23.05.2024, 01:35
Публикации: 836 / 71
Като искате всичко да е точно, собственикът връща парите на изпращача, а те от своя страна нареждат сумата по сметката на юридическото лице.
#4 | 23.05.2024, 07:32
Публикации: 9460 / 1601
плаща фактурата по лична сметка на собственика/не знам от къде я знае/,
Бих обърнала по-голямо внимание на това в скобите и бих си поговорила със собственика. Голяма е вероятността точно той да е инициирал такъв начин на плащане. Какво точно е искал да постигне, да избегне, до какви проблеми е довело решението му и т.н. И след като се изяснят мотивите , принципните изходи са два: законово-бюрократично издържания на Николай и практичния леко замитащ на Пъпешчето
#5 | 23.05.2024, 11:22
Публикации: 3001 / 399
Подозирам, че той е вършил работата. В един момент са му поискали фактура, когато е разбрал, че трябва да е регистриран по ДДС, като физическо лице, кашата е започнала да се забърква :)
#6 | 23.05.2024, 11:28
Публикации: 563 / 9
Решил е да си изтегли парите от личнатасметка и да ги превде във фирмената с един протокол от негова страна!
Благодаря ви, на всички, най-интересното е, че забъркват каши и винаги искат от теб законово решение и все си мисля, че не може да е по зле, но явно може  :smile1:.
Хубав ден!
#7 | 23.05.2024, 12:06
Публикации: 3001 / 399
Това са бели кахъри :) Далече по-драматични неща правят собствениците :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група